Co má Ozzy Osbourne s nobelistkou? Dyslexii
05.11.2009 07:00
Neumí-li slavný rocker divokého zevnějšku s vytřeštěným pohledem, jakým je Ozzy Osbourne, číst a psát, lze to považovat za "normální". Nač by rocker potřeboval číst a psát? Překvapivější je, když dyslexie stejně jako Osbournovi brání ve správném vnímání psaného textu vědcům, jimž vědecká práce vynesla nejvyšší uznání v oboru.
Carol Greiderová (48), americká molekulární bioložka, není první ženou - nositelkou Nobelovy ceny. Získala ji letos za lékařství a fyziologii. Byl tak oceněn její podíl na výzkumu enzymu telomeráza, od něhož se předpokládá, že sehraje významnou roli při protinádorové léčbě.
Nositelek Nobelovy ceny jsou už od roku 1903, kdy byla jako první žena oceněna Marie Curie-Skłodowská (1867-1934), celkem čtyři desítky. Cen bylo uděleno jednačtyřicet. Jedna z žen - právě Curie-Skłodowská - byla oceněna dvakrát (1903 a 1911).
Graiderová patří do klubu výlučnějšího: Je jednou z hrstky těch, kteří prestižní ocenění za vědeckou práci získali, ač trpí dyslexií. O nemoci se nejčastěji mluví jako o „vývojové poruše čtení", ve skutečnosti je pochopitelně i poruchou psaní, učení a někdy i řeči. Způsobuje ji nejspíš nedokonalá souhra mozkových hemisfér.
Nobelisté, kteří špatně četli
Graiderová se tak shodou okolností postavila po bok nejen slavné průzkumnice radioaktivity a objevitelky neznámých chemických prvků, nýbrž ještě těsněji po bok jejího manžela, fyzika Pierra Curieho (1859-1906).
I on trpěl dyslexií. Dalším takovým je britský chemik Archer Martin (1910-2002) oceněný v roce 1959.
Televize CNN přinesla na svých internetových stránkách ve svém holdu letošní laureátce výčet slavných osobností - dyslektiků, jimž nemoc nezabránila dosáhnout kýženého postavení.
S pomocí dyslexie
Britská herečka Keira Knightleyová (24), půvabná hvězda filmové série o pirátech z Karibiku, se stala herečkou nikoli jen dyslexii navzdory, ale trochu i díky ní.
Stát se herečkou toužila jako tolik jiných děvčátek od útlého dětství. Ale s písmenky bojovala. Zoufalá matka jí, tehdy šestileté analfabetce (!), učinila jako úplatek nabídku: Když bude Keira celé léto každý den cvičit čtení, sežene jí agenta, který ji dostane k filmu.
Matce ale bylo dítěte, jemuž uložila nepříjemný úkol, líto, a aby je odškodnila, prvního agenta budoucí hvězdy sehnala. Mimochodem: V Pirátech z Karibiku si Keira zahrála po boku dalšího dyslektika: je jím herec Orlando Bloom (32), jenž ztvárnil romantického hrdinu Willa Turnera.
Není nad solidaritu
Když herečku Whoopi Goldbergovou (54) vyhodili ze školy, propadla drogám, provdala se za svého terapeuta a povila dítko, to vše do svých devatenácti let. Teprve pak jí diagnostikovali dyslexii.
Život jí změnila až role ve filmu Purpurová barva (1985), v němž jí dal příležitost režisér Steven Spielberg, prý sám dyslektik. Whoopin úspěch v roli Celie pak korunovalo několik prestižních cen včetně nominace na Oskara a herečka dostala možnost rehabilitovat se:
„Věděla jsem, že nejsem blbá, a že nejsem hluchá," svěřila se v roce 1994. „Když mi budete předčítat, řeknu vám všechno, co jste četl. Oni prostě nevěděli, co mi je."
Billboard, jaký nikdo nestvořil
Dyslexií rocker Ozzy (61) vysvětluje, proč nikdy nečetl Bibli: „Vy jste tu věc někdy zkoušel číst?" opáčil v rozhovoru s reportérem. „Já jako dyslektik nemůžu. Než bych dočetl první stránku, byl bych mrtvý."
Mezi slavné muzikanty s poruchou patří zpěvačka Cher (63). Nemoc jí lékaři diagnostikovali kupodivu až v jejích třiceti letech. Možná by se na její dyslexii nikdy nepřišlo, kdyby nenechala vyšetřit svou dceru, která měla potíže na základní škole. Byla vynesena diagnóza, ale byla to diagnóza matčina.
„Dopisy nepíšu, s čísly nemám vůbec nic společného... Napíšu první písmeno slova a má mysl přeskočí k poslednímu. Vidím slova a zpatlám je dohromady. Vidím ohromný billboard, jaký nikdo nevynalezl," popsala zpěvačka v roce 1985 příznaky.
Nejen umělci
Kdo by chtěl vysvětlovat častý výskyt nemoci mezi „bláznivými" rockery a herci jejich vrozenou nechutí k akademickému vzdělání, mýlil by se. Nejen pro to, že dyslektici jsou i mezi nositeli Nobelovy ceny za vědu.
Handicap se nevyhnul ani Ingvaru Kampardovi, zakladateli firmy IKEA. Jeho dyslexii svět nejspíš vděčí za jméno firmy: Muž, jenž figuruje mezi nejúspěšnějšími obchodníky a nejbohatšími lidmi světa, je stvořil jako složeninu vlastních iniciál a počátečních písmen jména svého rodiště a názvu sousední vesnice. Aby si je pamatoval a nemusel nic psát ani číst.
Kdo pronesl následující věty? „Vždycky mne považovali za... ´tu hloupou´ v rodině. A já doopravdy trochu byla, věděla jsem to a přijala to. Psaní a pravopis pro mne byly příšerně těžké..."
Autorkou je spisovatelka detektivek Agatha Christie. CNN ji řadí do skupiny spisovatelů, o nichž se soudí, že trpěli dyslexií. Jsou mezi nimi například i pohádkáři Hans Christian Anderson a Lewis Carroll.
Foto: ČTK, Profimedia, Reuters, Rolling Stone, Wordpress, Cinematic Wallpaper
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.