Konec téměř 50 let dlouhé samovlády křesťanských sociálů (CSU) v Bavorsku je definitivní. Čtyři týdny po volebním debaklu, při kterém CSU utrpěla nečekanou ránu v podobě zisku „pouhých" 43 procent hlasů, podepsala dnes večer strana koaliční dohodu s liberální FDP.
CSU se tak po téměř půl století dělí v Bavorsku s někým o moc. FDP dostala v kabinetu dvě ministerská křesla: hospodářství a vědy. Vedle toho liberálové převzali křeslo státního tajemníka na zemském ministerstvu hospodářství.
Jedenasedmdesát stran dlouhá koaliční dohoda otevírá cestu ke zvolení Horsta Seehofera (CSU) bavorským premiérem příští pondělí. Už tuto sobotu se má Seehofer stát na mimořádném sjezdu předsedou CDU. Delegáti schválí i koaliční dohodu se žlutými.
Všechny naděje se nyní upírají k Seehoferovi, konstatuje bavorský tisk. Těžce zkoušené CSU má pomoci k novému lesku a elánu.
Vše nepříjemné chce strana nechat za sebou, jako když se svléká had, konstatuje v komentáři Süddeutsche Zeitung.
Pro Seehofera, který chce začít s čistým štítem, je ale prvním nepříjemným neúspěchem, že se mu nepodařilo vyměnit šéfa Bayrische Landesbank a šestici členů jejího představenstva, kteří nesou hlavní odpovědnost za miliardová rizika této napůl státní zemské banky.
ČTĚTE TAKÉ: Bavorsko naruby. Levice se dere do parlamentu
Politické zemětřesení v Bavorsku. Dramatický pád CSU
Křesťanskosociální unie (CSU) vyšla v koaliční dohodě v řadě bodů vstříc svému menšímu partnerovi. Třebaže jsou to většinou spíše drobnosti, FDP se tak může profilovat coby skutečná strana liberalismu. Na její přání se například zmírňuje zákaz kouření v pivních stanech a restauracích. Hostinští v malých lokálech si mohou sami stanovit, zda si u nich lze zapálit cigaretu.
Páry gayů a lesbiček si budou moci napříště v Bavorech říci „ano" na radnici a ne pouze u notáře, jak tomu bylo dosud.
Foto:Oktoberfest, AP a Reuters