Dalajlamova návštěva Německa a Rakouska <span>dráždí Čínu</span>

Zahraničí
20. 9. 2007 15:12
Dalajlama zdraví ženu rakouského horolezce a spisovatele Heinricha Har
Dalajlama zdraví ženu rakouského horolezce a spisovatele Heinricha Har

Dalajlama zdraví ženu rakouského horolezce a spisovatele Heinricha HarNa Rakousko dopadla tvrdá kritika soudruhů z Číny. Spolkový kancléř Alfred  Gusenbauer (47) si totiž dovolil pozvat na oficiální setkání tibetský „podvratný živel" - dalajlamu.

Tibetská autorita má už smluvenou další schůzku v sousedním Německu s Angelou Merkelovou. I ona dostala od Číny důrazné varování, aby se s „nepřítelem lidu" nescházela.

U dnešního rozhovoru v budově spolkového kancléřství byla i kancléřova družka Eva Steinerová. Čínské zastupitelství ve Vídni proti přijetí čtrnáctého dalajlamy Tändzina Gjamccha (72) vehementně protestovalo.

„Postoj čínské vlády je jasný," připustil šéf rakouské vlády. Rakousko-čínské vztahy jsou prý jinak „velmi dobré" a na tom se nic nemění.

Dalajlama se má v neděli také setkat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (53). Pokud se návštěva uskuteční, bude Merkelová první německá kancléřka, která dalajlamu přijme. Vídeň popsala schůzky jako společný postup Rakouska a Německa.

Čína varovala před setkáním i Merkelovou a stojí si pevně za požadavkem, aby se žádný ze zahraničních oficiálních představitelů s dalajlamou nesetkával. „Dalajlama jednoduše není jen náboženská postava. Pod maskou víry je dlouholetý politický exulant zapletený v separatistických aktivitách," řekl podle čínské agentury Sin-chua mluvčí ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

Když už neuspěli s Rakouskem, snaží se Číňané alespoň zapůsobit na Němce: „Doufáme, že ve vyšším zájmu německo-čínských vztahů se návštěva dalajlamy neuskuteční," cituje německý list Die Welt vyjádření čínského ministerstva zahraničí.

Pro Peking je Tibet pořád provincií, kterou si v roce 1950 rudí revolucionáři podmanili. Sám dalajlama musel uprchnout po neúspěšném povstání v roce 1959 do Indie. Od té doby cestuje po celém světě jako symbol čínského útlaku tibetského lidu a jeho kultury.

Na fotografii: Dalajlama zdraví ženu rakouského horolezce, spisovatele a za mlada nacisty Heinricha Harrera, který býval v dětství jeho vychovatelem, 17. září 2007.

FOTO: AP

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ