Další bič na německé nezaměstnané. Testy na drogy

Zahraničí
4. 9. 2014 17:15
Testování na drogy (ilustrační foto).
Testování na drogy (ilustrační foto).

Německé úřady práce chtějí začít testovat nezaměstnané, zda berou drogy. Reagují tak na žádosti zaměstnavatelů a pracovních agentur, které chtějí uchazeče o zaměstnání prověřit, zda jim případná závislost na nějaké návykové látce neznemožní práci vykonávat. Úřady však zdůrazňují, že testy nebudou plošné a budou se konat pouze v případě konkrétního podezření na užívání drog. Informoval o tom zpravodajský časopis Focus.

Německé úřady práce podle časopisu nakoupily celkem 88 tisíc drogových testů. Lze je použít k tomu, aby ze vzorků moči určily, zda testovaný užívá marihuanu nebo hašiš, extázi, kokain nebo antidepresiva. Úřady práce předpokládají, že jim zásoba testů vydrží zhruba čtyři roky.

Německé úřady reagují na poptávku od zaměstnavatelů a od agentur, které zprostředkovávají práci. Každý rok totiž dostávaly tisíce žádostí o prověření, zda konkrétní nezaměstnaní neužívají návykové látky, které by jim znemožnily vykonávat danou práci. Obvykle šlo v těchto případech o zaměstnání jako je řidič nákladního vozidla, kde užívání jakékoliv látky ovlivňující vnímání může znamenat obecné ohrožení.

Úřady práce budou kromě zakázaných drog u nezaměstnaných testovat i nepřiměřenou konzumaci alkoholu. Zdůrazňují však, že testy nebudou plošné. Úřady k nim přistoupí jen v případech, kdy budou mít odůvodněné podezření, že konkrétní člověk alkohol nebo návykové látky užívá.

Mluvčí Spolkové agentury práce, která je nadřazenou organizací jednotlivých úřadů práce, deníku Rheinische Post sdělil, že testování by mělo pomoct i nezaměstnaným. Negativní test podle něj zvýší šance konkrétního člověka na získání pracovního místa. Mluvčí také podotkl, že zatímco u úřadů práce bude testování novinkou, pracovní agentury už několik let uchazeče o práci podrobují kontrole, zda neužívá návykové látky.

Testování nezaměstnaných na užívání drog umožnily loni německé soudy. Rozsudek padl v případě, kdy se jedna nezaměstnaná cítila diskriminována tím, že po ní úřad práce žádá test na drogy, protože se opakovaně ze zdravotních důvodů omluvila z domluvených schůzek s možným zaměstnavatelem.

Zemský soud v Heidelbergu ale rozhodl, že testování ze strany úřadu práce či možného zaměstnavatele ústavní práva nezaměstnaných nenarušuje, pokud je provedeno v případě podezření na užívání drog a pokud informace o provedení testu nejsou oznámeny nikomu dalšímu

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ