Aktivita džihádistů
Další den, další oběti. "Osamělí vlci" útočí v Evropě
27.07.2016 18:12
Evropa je letos v létě šokovaná záplavou vražedných útoků pistolí, sekerou, nožem, mačetou, kamionem. Občany svírá úzkost a politici horečně hledají správnou reakci.
Snadná odpověď však nemusí být k dispozici. Rozbíjet spiklenecké sítě se evropským bezpečnostním silám daří zatím jen s obtížemi. Ještě těžší je zastavit takzvané osamělé vlky, jakými byla i dvojice, která ve francouzské Normandii v úterý zavraždila katolického kněze.
Aktivity džihádistických osamělých vlků mají poměrně dlouhou historii. Začala začátkem tohoto století snahami charismatického duchovního al-Kajdy Anwara al-Awlakiho, jenž vybízel stoupence, aby s pomocí jakýchkoliv zbraní napadali západní cíle. Účinky byly ale tehdy nepřesvědčivé.
Samozvaný Islámský stát zdánlivě zahrál na stejnou strunu. "Rozmlať mu hlavu kamenem, zavraždi ho nožem nebo autem, shoď ho z výšky, zadus ho či otrav ho," nabádal v září 2014 k různým útokům šéf propagandy IS. Na rozdíl od al-Kajdy se však zdá, že poselství IS má poměrně širokou odezvu.
Nedávné násilí - masakr v Nice spáchaný kamionem, útoky sekerou ve Würzburgu, sltřeba v obchodním centru v Mnichově, výbuchy v Ansbachu, mačetový útok v Reutlingenu i vražda v kostele u Rouenu - tvoří součást řetězce zločinů osamělých vlků navázaných na IS.
"Zdá se být docela jasné, že se to zrychluje. Jsme svědky většího počtu útoků prováděných častěji, i když stále mnohé spolehlivě nevíme. Je těžké zjistit, co je předem plánované a co spontánní, co je řízené IS a co je na pomezí," říká Rafaello Pantucci z londýnského analytického centra známého pod zkratkou RUSI.
Strategie osamělých vlků již zaznamenala několik chmury nahánějících úspěchů. Připomeňme střelbu v židovském muzeu v Bruselu z května 2014, útok u parlamentu v Ottawě z října 2014, střelbu v Kodani z února 2015, stětí v Lyonu z června 2015, střelbu na policisty v Magnanville u Paříže z června 2016 a masakr v nočním klubu v Orlandu.
V jiných případech se plány osamělých vlků (úplně) nezdařily. Zmiňme záměr bombového útoku na francouzské riviéře v roce 2014, plán stínání hlav v Británii v srpnu 2014, plán střelby ve Francii v listopadu 2014, pobodání u židovského centra v Nice v únoru 2015, zmařený útok ve francouzském vlaku ze srpna 2015 a plán útoků na francouzské kostely z dubna 2015.
Co způsobilo tento obrat v četnosti útoků? Bariéry pro vstup do řad osamělých vlků IS jsou malé. Skupina není vybíravá, pokud jde o rekruty. "Nyní můžete jít a někoho zastřelit, křičet o IS a najednou jste v IS," poznamenává Pantucci. Evropští i američtí odborníci na boj s terorismem říkají, že se zároveň výrazně zkrátila doba, za kterou se zájemci o radikální islám "propracují" v plnohodnotné teroristy.
Před vzestupem IS nezjistily studie o terorismu osamělých vlků jasné společné osobnostní charakteristiky pachatelů. Přesto mezi nimi existovaly podobnosti. Průměrný věk útočníků se pohyboval mezi 35 a 39 lety. Často také trpěli vážnými psychickými nemocemi (přibližně 40 procent z nich, jak ukázala studie amerických osamělých vlků).
Naopak osamělí vlci IS většinou neměli psychické problémy. Věk pachatelů byl také výrazně nižší než v minulosti. Jinými slovy: osamělí vlci IS jsou mladší a duševně zdravější. Podle odborníků tento rozdíl odráží povahu přístupu IS k potenciálním teroristům a dlouhodobý posun ve způsobu, jakým se teroristická propaganda dostává k lidem ve stále více digitálním světě. Výzvy IS k útokům osamělých vlků jsou přenášeny stejnými sítěmi, sociálními médii a digitálními zpravodajskými kanály, které se dříve tolik osvědčily v lákání zahraničních bojovníků do Sýrie a Iráku.
Mladí evropští sympatizanti s extremisty, kteří byli kdysi potenciální pěšáci IS pro boj v Sýrii, jsou nyní verbíři IS pravidelně přemlouváni k tomu, aby "zůstali doma a spáchali vraždu." Mnozí mají přátele a známé, kteří v rámci předchozích vln "odvodů" získali zkušenosti z bojů v Sýrii.
Podle evropského zpravodajského důstojníka usnadňuje islamistický nábor prostředí intenzivní propagandy. Prostřednictvím sociálních médií se extremistickým sítím daří mladé rekruty zbavit sympatií k rodině, domovu, škole i vlasti.
Rezervoár snadno podléhajících radikálů je velký. Například v Británii je zhruba 800 občanů, kteří bojovali v Sýrii. Britská tajná služba sleduje v zemi dalších asi 3000 lidí, které považuje za potenciální rekruty islamistů. Jinde v Evropě je jejich počet ještě vyšší. Platí to hlavně o Francii. Je další ironií osudu, že s tím, jak se evropským úřadům daří více zastavovat cesty Evropanů na Blízký východ, tito lidé rozšiřují řady těch, kteří jsou ochotni útočit na evropské půdě.
Nakonec ale tolik nezáleží na okolnostech a způsobu, jakým jednotlivci zabíjejí ve jménu IS. Vraždění má svou vlastní dynamiku. "Zdá se, že úspěšné útoky vždy spustí více útoků," řekl britský odborník. "Obavou je, abychom se nedostali do situace, kdy útoky budou přicházet neustále jeden po druhým."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.