Další flotila humanitářů do Gazy. Izrael je připraven

Zahraničí
27. 6. 2011 11:52
Trénink izraelských 'Navy Seals'.
Trénink izraelských 'Navy Seals'.

Izrael a Egypt se dohodly, že umožní vyložení humanitárního nákladu z flotily pro Gazu v egyptském přístavu Aríš. Z něj pak bude náklad převezen pozemní cestou k adresátům do pásma Gazy. Izrael podle premiéra Benjamina Netanjahua v žádném případě další "humanitární" flotile nedovolí prolomit námořní blokádu kolem pásma.

Pode dnešního izraelského tisku v nejlepším případě Izraelci lodě obsadí a přitáhnou do přístavu Ašdod. Flotila vyplouvá z různých přístavů, hlavně z řeckých, na moři se spojí a koncem týdne chce doplout do Gazy. Na palubách asi desítky lodí má být podle dostupných, ale zatím nepřesných, informací 300 až 500 aktivistů z 22 zemí.

V sobotu řecké úřady některým z lodí zabránily vyplout a organizátoři si najali právníky. 

Podobná humanitární akce se konala loni a Izraelci při zásahu proti jedné z lodí zabili devět aktivistů. Podobnému incidentu se tentokrát chtějí vyhnout. Vojáci nacvičovali obsazení lodí bez střelby a v Řecku se podle listu Haarec připravují pasažéři kanadské lodi Tahrir na setkání s izraelskými vojáky.

Přednášející využívají často zkušenosti z loňska. "Na palubě budete vystaveni tvrdému zásahu izraelských vojáků. Potrvá to chvíli, ale vám to bude připadat jako několik hodin. Vojáci postupující ke kapitánově kabině vám budou šlapat i na hlavy.


I když se nebudete hýbat, budou vás považovat za agresora. Velitelé budou dobře vědět, že nejste ozbrojeni, ale obyčejní vojáci mají vymyté mozky a budou mít strach," citoval list z jedné instrukce.

Nejstarší osobou na palubě bude sedmasedmdesátiletá Američanka. Devítce dalších už bylo 60, mnoho ostatních je ve věku mezi 40 a 60 lety. "Děsí mne podmínky, v jakých žijí lidé v Gaze, i to, že svět mlčí k trvající blokádě tohoto území," sdělila účastnice plavby Lyn Adamsonová.

Přednášející dále vysvětlil, že co se týče slzného plynu, bude výhodnější být při jeho použití na palubě, protože tam se plyn brzo rozptýlí. V kabině naopak lidi začne dusit a budou ztrácet orientaci.

Neprojdou...Jakmile vojáci loď obsadí, připojí ji k vlečnému člunu a popluje se do Ašdodu, což může trvat i několik hodin. Vojáci budou sedět mezi aktivisty a je možné, že nikoho nenechají odejít na toaletu. Dále přednášející sdělil, že vojačky se chovají brutálněji než jejich mužští kolegové.

Někteří vojáci se ale prý budou snažit být příjemní, což jedna z účastnic loňské výpravy potvrdila. "To je pravda, i když jsem viděla pouze jejich oči, protože měli masky. Někteří na nás mrkali na znamení přátelství, chtěli nás uklidnit," řekla.

Aktivisté jsou poučeni, že mohou vojákům říci, že vlečení lodě je nelegální únos, avšak nemají jim nadávat, fyzicky je napadat, pokoušet se skočit do vody, nezakládat požár, nepoužívat proti vojákům hasicí přístroje a nemít v ruce nic, co by se dalo omylem považovat za zbraň.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ