Rumunský ministr spravedlnosti sdělil, že připravil návrh nouzového normativního aktu, který by zneplatnil stovky korupčních případů, jež se dotýkají i vysokých činitelů. Toto opatření nyní projedná s premiérkou Vioricou Dancilaovou.
Zamýšlený právní krok ministra Tudorela Toadera by vedl k zastavení procesů, k pozastavení platnosti již vynesených rozsudků a k opakování soudních řízení. To by se týkalo i předsedy vládnoucí Sociálnědemokratické strany Livia Dragney.
Tento politik by se velice rád postavil do čela vlády, kterou také z pozadí fakticky řídí, ale nemůže. Byl už totiž dvakrát soudem uznán vinným z trestných činů, což mu podle zákonů nastoupení do úřadu předsedy kabinetu zcela znemožňuje.
Iniciativa Toadera spočívá na listopadovém nálezu ústavního soudu, jenž konstatoval, že jeden z pěti členů nejvyššího kasačního soudu, jenž je nejvyšší odvolací instancí v zemi, nebyl v roce 2014 jmenován patřičným způsobem. Tento verdikt otevírá cestu k přezkoumání rozsudků vynesených od roku 2014.
V současné době se podle médií snaží zvrátit svá odsouzení přibližně dvě desítky bývalých ministrů, členů parlamentu a ředitelů státních společností.
Protikorupční aktivisté již dali najevo, že hodlají zorganizovat protesty, pokud premiérka Dancialová opatření navržené ministrem spravedlnosti schválí. Podle kritiků by to byla další rána demokracii v Rumunsku, jež by oslabila boj proti korupci na nejvyšších místech.
Sociální demokraté od nástupu k moci před dvěma roky již provedli několik "reformních" kroků, které oslabují justici v boji proti korupci a k nimž patří i snaha zmírnit postih za tyto trestné činy.
Evropská komise v polovině listopadu Rumunsko tvrdě kritizovala za kroky, jimiž vláda v poslední době znehodnotila pokrok v boji proti korupci a ohrozila nezávislost justice. Komise Bukurešti vyčetla zejména čistky na vysokých postech v prokuratuře a také snahy kontroverzně pozměnit trestní zákoník, což ale koncem října zastavil ústavní soud.