Další vraždy. Bulharští mafiáni se v EU nepolepšili
09.04.2008 13:40
Dvě vraždy prominentů v rozmezí 24 hodin. Mafie má v Bulharsku stále významné slovo a války podsvětí neukončil ani vstup země do Unie. Evropská komise Sofii opět varuje, že je třeba proti organizovanému zločinu urychleně zasáhnout. Tentokrát nemá jít jen o planá slova. Bulharsku hrozí, že mu EU seškrtá peníze z unijních fondů.
Podle Bruselu nelze dvě čerstvé vraždy v hlavním městě Sofii vnímat pouze jako další statistiku.
Jednou z obětí byl Georgi Stoev (34), bývalý člen kriminálního gangu, který napsal o bulharské mafii celkem devět knih, většinou bestsellerů. Toto pondělí jej zastřelili v centru města, když vycházel z kavárny. Vyšetřovatelé soudí, že šlo o pomstu podsvětí, proti jehož členům se chystal svědčit.
O den dříve potkal stejný osud i Borislava Georgieva (41), ředitele multimilionové společnosti Atomenergoremont, zabývající se údržbou jaderných reaktorů. Vrahové mu vpálili smrtící kulku před jeho bytem.
"K podobným případům bohužel během posledních let dochází opakovaně, a to bez úspěšného trestního stíhání, řekl v úterý na adresu Bulharska mluvčí Evropské komise Mark Gray.
Příští týden se do Bulharska chystají odborníci z EU. Jejich cesta předchází červencové zprávě, v níž Evropská komise zhodnotí pokrok, jehož země dosáhla v boji s rozsáhlou korupcí a nájemnými vraždami.
Právě nedostatečný boj s organizovaným zločinem, praní špinavých peněz a korupce na vysokých místech patřily k hlavním důvodům, proč bylo členství Bulharska v EU o tři roky pozdrženo. Když v lednu 2007 nakonec Bulharsko spolu se sousedním Rumunskem do Unie vstoupily, zavedl pro ně Brusel zvláštní monitorovací systém.
Podle bruselských diplomatů nyní v Unii vzrůstá tlak uvalit na Bulharsko nebývale přísné sankce. Evropská komise by například mohla omezit jeho možnost čerpání komunitárních fondů nebo odmítnout uznat zatykače a rozsudky v trestných činech, které Bulharsko vydá.
Unie již dříve sofijské vládě zmrazila některé z dotací na infrastrukturu.
Od pádu komunismu v roce 1989 došlo v zemi ke zhruba 150 vraždám v mafiánském stylu. Rozsudky ale padly jen zřídka.
Bulharský premiér Sergej Stanišev po sérii nejnovějších vražd veřejně slíbil, že jeho země udělá pro dopadení viníků maximum. Diplomaté však upozornují, že předsedu vlády v jeho plánech může bzdit mocenský boj mezi ním a ministrem vnitra Rumenem Petkovem.
Foto: Profimedia, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.