Šok mezi kupujícími vyvolala v pátek večer exploze trhaviny v oddělení kuchyňského nábytku obchodního domu švédské firmy IKEA v Drážďanech. Výbuch poškodil vystavený nábytek a zranil dvě osoby ve věku 32 a 41 let. Očití svědkové vypověděli, že před výbuchem viděli z obchodu prchat podezřelého muže.
Policie podle listu Bild pracuje s podezřením, že za výbuchem stojí pokus o vydírání. Vedení firmy IKEA ale takovou možnost popírá. Po explozi policisté evakuovali celé obchodní centrum Elbe Park, komplex prohledaly hlídky s policejními psy. Žádná další výbušnina ale nalezena zřejmě nebyla. Po původcích výbuchu, k němuž se dosud nikdo nepřihlásil, policie pátrá. Policie zveřejnila pravděpodobný portrét podezřelého.
Vedení firmy IKEA vyzvalo své pobočky ke zvýšené ostražitosti a zároveň vyjádřilo přesvědčení, že nakupujícím žádné nebezpečí nehrozí. Zranění dvou osob z Drážďan není vážné, utrpěly především šok. Dvaatřicetiletá žena a její jedenačtyřicetiletý průvodce přesto byli lékařsky ošetřeni.
Počátkem minulého týdne byly nastraženy výbušniny ve třech obchodech firmy IKEA v Belgii, v Nizozemí a ve Francii. Nálože explodovaly nebo byly objeveny v obchodech v belgickém Gentu, nizozemském Eindhovenu a ve francouzském městě Lomme. Ve všech případech šlo o slabé výbuchy, které nezpůsobily žádné větší škody či zranění.
Podle mluvčího české odbočky IKEA byly koncem května zkontrolovány všechny české obchody švédské firmy, aniž bylo cokoli podezřelého nalezeno. Švédský řetězec prodejen s nábytkem neobdržel v Česku ani žádné výhrůžné dopisy či zprávy. Po páteční explozi vedení českých poboček zavedlo další bezpečnostní opatření. "Zvýšili jsme frekvenci pochůzek lidí z bezpečnostní agentury. V obchodních domech budou situaci kontrolovat také detektivové v civilu," řekl mluvčí Petr Chadraba. IKEA v Česku provozuje čtyři obchodní domy s nábytkem, dva v Praze a po jednom v Brně a Ostravě.
Podle mluvčí švédského sídla IKEA Ylvy Magnussonové, kterou koncem května citovala agentura AP, v Belgii, v Nizozemsku a ve Francii výbuchy způsobila drobná zařízení ze zábavní pyrotechniky. Mluvčí rovněž podotkla, že centrála nedostala žádné varování či hrozby.
Podle dnešní zprávy rozhlasové stanice Deutsche Welle nejsou nynější exploze prvním takovým incidentem, který švédského prodejce potkal. V roce 2004 byli za uložení trhavin v obchodech IKEA v Nizozemsku odsouzeni dva Poláci, kteří po vedení společnosti požadovali částku 250 tisíc eur (šest milionů korun).
V roce 2009 bylo v Amsterdamu krátce zadrženo sedm lidí, kteří hrozili výbuchy v místních obchodech. Jejich cílem měla být i IKEA. Při vyšetřování se zjistilo, že šlo o recesi.