Dánská železniční společnost DSB ve čtvrtek obnovila normální přeshraniční spojení mezi severoněmeckým Flensburgem a jihodánským Padborgem, které bylo ve středu kvůli stoupajícímu počtu běženců mířících přes Dánsko do Švédska zastaveno. Dánská policie mezitím oznámila, že již nebude bránit průchodu běženců na cestě do Švédska, uvedl portál The Local. Stockholm rozhodnutí kritizoval. Do Švédska od pondělí vstoupilo přes 3200 uprchlíků.
"Očekáváme, že vlaky mezi (dánským) Tinglevem a Padborgem/Flensburgem budou jezdit normálně," uvedla v dnešním prohlášení společnost DSB. Jezdit na této trati budou i mezinárodní expresy směřující do Kodaně.
Nadále však nefunguje vlakové spojení mezi německým ostrovem Fehmarn a dánským městem Rödby na ostrově Lolland. Podle DSB mezinárodní expresy z Kodaně do Rödby sice jezdí, jejich pokračování mezi Hamburkem a německým Puttgardenem na ostrově Fehrman ale bylo přerušeno. Na této německé trati ale ostatní vlaky jezdí.
V prvním vlaku, který ve čtvrtek okolo 7.00 odjel z Flensburgu do Dánska, bylo asi 50 uprchlíků. Dánská policie je ze soupravy nevyvedla, takže běženci mohli pokračovat dále do dánského vnitrozemí.
Dánská policie následně na tiskové konferenci uvedla, že má jen velmi omezené možnosti, jak cizincům zabránit ve vstupu do země, proto se již dále nebude pokoušet bránit běžencům v cestě do Švédska.
"Je to policejní rozhodnutí založené na možnostech, které nám umožňují zákony a závazky. Nemůžeme držet cizince, kteří nehledají azyl a které nemůžeme rychle poslat zpět," uvedl v prohlášení dánský policejní prezident Jens Henrik Höjberg.
Höjberg dodal, že migranti, kteří budou chtít požádat v Dánsku o azyl, budou předáni cizineckému úřadu. Zájem o setrvání v zemi ale mnoho běženců nemá. Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen uvedl, že od neděle vstoupilo do země odhadem 3200 běženců, o azyl však požádalo asi 670 z nich.
Švédský premiér Stefan Löfgen ve čtvrtek Dánsko za postup při řešení uprchlické krize kritizoval. "Všechny země by se měly řídit dublinskými pravidly a v nich stojí, že všechny země mají uprchlíky registrovat," uvedl předseda vlády. Podle takzvaných dublinských pravidel má žádost o azyl posoudit ten stát EU, který je zodpovědný za kontrolu vstupu konkrétního cizince na unijní území. Je to tedy první členský stát, jehož hranice žadatel překročil.
Švédsko letos počítá s příchodem asi osmdesáti tisíc lidí, kteří v zemi požádají o azyl.
Kritiky na svou adresu se ve čtvrtek dočkalo ale i Švédsko. Podle finské vlády nechávají švédské státní dráhy cestovat migranty svými soupravami do Finska a Norska, aniž by došlo ke kontrole jejich dokladů. "To nejde, aby ve Švédsku, které je členem EU, Dublinu a Schengenu, nefungovala kontrola tak, jak je domluveno," uvedl finský ministr vnitra Antti Petteri Orpo. Mluvčí švédských železnic SJ uvedl, že opatření je v platnosti jen dočasně.
Před pozastavením pravidel bylo ve Švédsku možné koupit levnější jízdenku právě jen s průkazem totožnosti.
Dánsko obnovilo vlakové spojení s Německem
Zahraničí
10. 9. 2015 08:30
Skupina uprchlíků mířící na sever. Jih Dánska.