Dánsko, které od Nového roku převezme předsednictví unie od Polska, se bude soustředit na řešení hospodářské situace a dluhové krize v eurozóně. Kodaň chce podpořit německé snahy o posílení fiskální disciplíny v Evropě.
Zároveň ale Dány čeká rozhodující díl práce na jednání o rozpočtovém rámci EU pro roky 2014 až 2020. Kromě rozdělení výdajů se očekávají spory i o příjmovou stránku evropského rozpočtu, neboť se bude jednat o zavedení kontroverzní daně z finančních transakcí. Zejména Británie se ostře staví proti jejímu vytvoření.
Jako další cíle svého předsednictví si Dánsko klade budování evropské dopravní a energetické infrastruktury. Usiluje také o vytvoření dlouhodobé ekologické strategie EU, která by stanovila cíle až do roku 2020.
Kodaň chce také dojít k mechanismu, jak by EU mohla čelit novým bezpečnostním hrozbám souvisejícím s imigrací v prostoru Středomoří, které se vynořily jako důsledek letošních politických změn v severní Africe.
Dánsko zatím naposledy předsedalo EU ve druhé polovině roku 2002. Tehdejší dánské předsednictví bylo hodnoceno jako úspěšné, zejména díky uzavření přístupových jednání s desítkou kandidátských zemí, včetně Česka. Za dánského předsednictví bylo rozhodnuto o vstupu těchto států do unie k 1. květnu 2004.