Davutoglu: Pomoc běžencům a zlepšení vztahů je i náš cíl

Zahraničí
18. 3. 2016 08:44
Turecký premiér Ahmet Davutoglu.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Pomoc všem uprchlíkům i zlepšení vzájemných vztahů Evropské unie a Turecka je společným cílem, prohlásil turecký premiér Ahmet Davutoglu v pátek ráno při příjezdu na summit EU. Je si prý jist, že se to podaří. Davutoglu o podobě návrhu nové dohody mezi Ankarou a blokem, která by měla přispět k řešení migrační krize, jedná s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Do budovy summitu začali před polednem přijíždět i lídři unijních zemí.

Na podobě textu, který vyhovuje evropské straně, se premiéři a prezidenti EU shodli krátce po půlnoci. Tusk s Junckerem a s premiérem předsednického Nizozemska Markem Ruttem dopoledne seznámili s návrhem Davutoglua. Podle dobře informovaného unijního činitele je nálada na schůzce konstruktivní a zaměřená na nalezení řešení, stále ale zůstávají nevyřešené otázky. Jednání bylo před polednem nakrátko přerušeno, podle zdrojů se poté Davutoglu a zástupci EU vrátili k mírně upravenémiu návrhu dohody.

Ve 13:00 by se podle unijního činitele měli sejít lídři členských států, aby prodiskutovali výsledek jednání mezi Tuskem a Davutogluem. Pokud budou s návrhem souhlasit, měl by se summit EU následně sejít s tureckým premiérem a dohodu potvrdit.

Evropští politici se začali do budovy summitu sjíždět před polednem, na místo už dorazili mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande či český premiér Bohuslav Sobotka. Přímých jednání s Davutogluem se ale žádný z nich neúčastní.

Pokud se podaří dohodu přijmout, podle německého serveru Spiegel Online by měla začít platit už od neděle. Oficiálně to potvrzeno nebylo.

Turecký premiér při příchodu jen obecně prohlásil, že s evropskými partnery bude "pokračovat v konzultacích", a hovořil o společné práci pro světlou budoucnost evropského kontinentu.

"Všechny tyto události ukazují, jak jsou vztahy Turecka a EU a turecké členství důležité nejen pro Turecko a unii, ale pro (řešení) všech mezinárodních otázek," poznamenal Davutoglu. Pro Turecko podle něj migrační krize není otázkou obchodu, ale věcí humanitárního charakteru a evropských hodnot.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu.Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naopak zvolil mnohem méně diplomatický tón, když v projevu přenášeném živě tureckou televizí řekl, že Evropa by si měla hlavně zamést před vlastním prahem. Podle něj by se EU měla zamyslet nad svým postojem k migrantům, než začne Turecku diktovat, co má dělat. Případné evropské kritice ohledně dodržování lidských práv bude Ankara naslouchat jen v případě, kdy ji bude považovat za korektní, uvedl prezident.

"Přijali jsme 2,7 milionu uprchlíků bez nějaké větší pomoci odkudkoliv," připomněl v Bruselu turecký premiér. EU a Ankara podepsaly loni v listopadu společný akční plán, v němž se kromě jiného dohodly, že unie přispěje třemi miliardami eur (81 miliard korun) na zlepšení podmínek syrských uprchlíků v zemi. Turci před 11 dny žádali další tři miliardy.

Turci minulý týden přišli s návrhem, že převezmou zpět všechny migranty z řeckých ostrovů. Za každého Syřana mezi nimi by měla EU naopak převzít jednoho syrského uprchlíka z Turecka s právem na azyl.

Kromě peněz žádají také rychlejší bezvízový styk a otevření nových kapitol přístupových rozhovorů. Právě zde může být kámen úrazu, neboť Kypr dosud o podobné možnosti odmítal byť i jen uvažovat.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jakub Dospiva

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ