Miliardářská aféra
Dědička l'Oréalu Bettencourtová se usmířila s dcerou
06.12.2010 17:42
Francouzská miliardářka Liliane Bettencourtová se po letitém konfliktu usmířila se svou dcerou Françoise Bettencourtovou-Meyersovou, která původně usilovala o zbavení své sedmaosmdesátileté matky svéprávnosti. Oznámili to dnes jejich právní zástupci, podle nichž obě udělaly za minulostí tlustou čáru a "hledí vstříc budoucnosti".
Ve sporu rodiny vlastnící kosmetické impérium L'Oréal šlo o miliardu eur (25 miliard korun), kterou zejména formou uměleckých darů a proplácení životních pojistek podle názoru dcery na její "slabé" matce vylákal mondénní francouzský fotograf François-Marie Banier. Françoise Bettencourtová-Meyersová a Banier se na základě toho dohodli, že také oni ustoupí od vzájemných žalob. Banier se navíc má do budoucna stranit své mecenášky.
Banier, který je známý svými snímky společenské a umělecké smetánky i "lidí z ulice", se během konfliktu bránil tvrzením, že vše dostal jen z přátelství. Sama miliardářka zdůrazňovala, že jednala o vlastní vůli.
Vleklý případ získal v poslední době i politický nádech. Ukazuje se totiž, že Bettencourtová je nějak zapletena do skandálu s nelegálním financování prezidentské kampaně, údajnými daňovými úniky a praním špinavých peněz.
Ministerské pletichy
O tom zřejmě věděla manželka tehdejšího ministra financí a zároveň pokladníka vládní strany UMP Erika Woertha, která byla správkyní jejího majetku v letech 2007 až 2010. Přijal a šéfoval jí Patrice de Maistre, který jakýkoli tlak od ministra Woertha vylučuje, nicméně o nějakém vztahu svědčí i to, že mu ministr udělil Řád čestné legie. De Maistre měl zřejmě významnou roli v převádění majetku miliardářky například do Švýcarska.
Ministr Woerth skandál ustál, bezprostředně pouze přišel o funkci stranického pokladníka. Letos v březnu se ujal ministerstva práce, na starosti měl nedávnou důchodovou reformu. Až po další rošádě 13. listopadu nezastává ve vládě žádnou funkci.
Bettencourtová je třetí nejbohatší člověk ve Francii. Její jmění odhadl loni časopis Forbes na 13,4 miliardy dolarů (27 miliard korun).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.