Ostrý Brusel
Dejte Ukrajině pokoj, okřikla EU Rusko. Protesty pokračují
25.11.2013 17:32
Evropa dala Moskvě na vědomí ostrý nesouhlas s nevybíravým tlakem na Ukrajinu, který koncem minulého týdne vyústil v odvolání ukrajinského podpisu pod připravovanou smlouvou o přidružení k Evropské unii. V centru Kyjeva i v dalších městech pokračují demonstrace rozhořčených aktivistů opozice, která s integrací spojovala nastolení evropských standardů, posílení demokracie a větší nezávislost na Rusku. Ukrajinská opozice hodlá v parlamentu vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Mykoly Azarova.
Unijní špičky v neobvykle tvrdě formulovaném prohlášení odsoudily "vnější tlak", kterým Rusko na svého západního souseda působí. José Barroso a Herman Van Rompuy "rozhodně odmítají ruské stanovisko a ruský postup". Oba politici ale věří, že "ani při vědomí silného tlaku na Ukrajinu krátkodobé úvahy nepřeváží nad dlouhodobými výhodami, které by partnerství přineslo". Evropská nabídka na podpis asociační dohody a související dohody o volném obchodu jsou podle bruselské exekutivy stále na stole.
V centru Kyjeva se stovky demonstrantů znovu pokusily napadnout sídlo ukrajinské vlády, které od nedělní mohutné opoziční demonstrace chrání silné policejní oddíly. Dav prorazil zátarasy před vchody do budovy, ale těžkooděnci odrazili útok obušky a slzným plynem. Před hlavní vládní budovou se shromáždilo asi tisíc lidí, z nichž část v centru Kyjeva nocovala. Demonstranti žádají podpis asociační dohody, demisi vlády a nové volby.
Proti rozhodnutí ukrajinské vlády protestovali Ukrajinci i v centru Prahy. Na Václavském náměstí se sešlo kolem dvaceti lidí, mezi nimi i manžel vězněné expremiérky Oleksandr Tymošenko, žíjící od loňska v českém azylu.
Podle účastníků akce chtějí Ukrajinci žíjící v Česku dát najevo, že jim záleží na integraci Ukrajiny do evropských struktur. Doufají, že by poté mohlo dojít ke zrušení víz mezi Českem a Ukrajinou.
Ukrajinská opozice odeslala do parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry vládě premiéra Azarova. Kabinet podle opozičních poslanců sabotuje vládní program, jehož cílem je sblížení s Evropou. Návrh předložily poslanecké kluby opozičních stran Vlast, UDAR a Svoboda. Nejbližší schůze jednokomorového ukrajinského parlamentu se uskuteční 3. prosince.
Ukrajinská média ale nedávají opozičnímu kroku příliš nadějí na úspěch. Vládní Strana regionů má sice ve sněmovně formálně menšinu, ale může se opřít o spolehlivou podporu komunistů a řady nezařazených poslanců. Hlasování o nedůvěře by měl podle komentátorů kabinet bez větších problémů přežít.
Ukrajinský ministr zahraničí Leonid Kožara potvrdil dřívější informace o tom, že prezident Viktor Janukovyč stále počítá s účastí na summitu ve Vilniusu, kde měl koncem tohoto týdne asociační smlouvu podepsat. I když se podpis neuskuteční, "zájem Ukrajiny o integraci trvá," řekl Kožara.
Kyjevský list Segodňa napsal, že Ukrajina s EU pokračuje v důvěrných jednáních o podmínkách přidružení. Kyjev má prý dva hlavní požadavky. Mezinárodní měnový fond by měl poskytnout Ukrajině půjčku deset miliard dolarů, a to bez dosavadní podmínky, aby vláda zvýšila obyvatelstvu ceny za odběr plynu. Druhým požadavkem je zavedení preferenčních kvót pro odběr ukrajinské produkce na evropském trhu.
List soudí, že Evropská unie na ukrajinské podmínky nakonec přistoupí. Nestane se tak ale prý dřív než na podzim příštího roku po volbách do Evropského parlamentu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.