Po komunismu
Demokracie je v Evropě díky reformám v SSSR, tvrdí vědec
01.06.2019 07:00
Kdyby ve studené válce vyhrál Sovětský svaz, takové země jako Belgie, Nizozemsko nebo Dánsko by byly nevyhnutelně členy Varšavské smlouvy. Na konferenci v lotyšské Jurmale to agentuře TASS řekl Alexandr Dynkin, šéf ruského Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů. Vojenský blok namířený proti Severoatlantické alianci sdružoval v letech 1955-91 SSSR a jeho evropské satelity včetně Československa.
Změny ve střední a východní Evropě na konci 80. let minulého století byly v mnohém vyvolány demokratizačními procesy v Sovětském svazu, upozornil ředitel uznávaného ruského vědeckého ústavu. Postkomunistická transformace by bez změn v SSSR nezačala.
Společným rysem všech postkomunistických zemí je skutečnost, že očekávání většiny jejich obyvatel se v následném vývoji nenaplnila. "Panovala očekávání, že historie má přímočarý charakter a bude směřovat od špatného marxismu k dobrému liberalismu. Dějiny jsou ale vrtkavé a znovu ukázaly, že jsou nejednoznačné a vedou k různým výsledkům v různých zemích," řekl ruský vědec.
Rusko podle Dynkina prochází "mučivým vývojem", protože nemá zkušenosti s tržní ekonomikou. "Jisté úspěchy se ale dostavily, životní úroveň je vyšší než ve 20. století a úroveň svobody je také dost vysoká," soudí šéf ruského ústavu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.