Brutální dohru s asi tisícovkou zraněných měla v severoněmeckém Rostocku sobotní masová demonstrace proti nadcházejícímu summitu skupiny průmyslových států G8.
Nejhorší výtržnosti v Německu za posledních více než 20 let mají na svědomí asi dva tisíce radikálních maskovaných násilníků, kteří zastínili pokojný protest většiny z desetitisíců demonstrantů. Organizátoři demonstrace a policie se nyní vzájemně obviňují z vyhrocení situace.
Počet zraněných vyráží dech. Policie hlásí zranění 433 svých příslušníků; tři desítky jsou údajně zraněny vážně, někteří utrpěli zlomeniny. Demonstranti uvádějí, že v jejich řadách je 520 zraněných osob, z toho asi 20 vážně.
Policisté zadrželi 128 osob, ale většinu jich už propustili. Zatím desítku z nich státní zástupce trestně stíhá. Počet radikálů, kteří na strážce pořádku útočili zápalnými lahvemi, dlažbou a kamením, se odhaduje na 2000. Mnozí z nich údajně přijeli ze Švédska, Rakouska, Francie, Ruska či Bulharska. Na některých zápalných lahvích policisté našli nápisy cyrilicí.
Nejdřív klid, pak bitka
První velká demonstrace proti summitu G8 začala jako pokojný průvod několika desítek tisíc odpůrců vrcholného jednání, které se koná příští týden v nedalekém přímořském letovisku Heiligendamm. Ještě než průvod dorazil do rostockého přístavu, zaútočili zakuklení anarchisté na jeden z mnoha policejních vozů. Na rozlehlé pláni v přístavu samotném se pak už strhla bitka: radikálové házeli na policisty tyče, dlažbu, lahve od piva nebo lahve se zápalnou směsí.
Policisté odpověděli nasazením vodních děl a slzného plynu. V davu však byla i řada pokojných demonstrantů a zvědavců, kteří nebyli ušetřeni tlaku vody nebo dráždivého pálení slzného plynu. Mnozí v panice prchali z ohnisek nepokojů. Potyčky se periodicky opakovaly do sobotního večera.
"Chybili jsme, když jsme nebyli do poslední chvíle obezřetní," připouští prohřešky jeden z organizátorů protestu Manfred Stenner. Bez viny však podle něj nejsou ani policisté, kteří v kordonech každou chvíli pronikali do davu demonstrantů a tím prý provokovali.
Při demonstraci bylo vidět, jak semknuté šiky těžkooděnců vstupovaly do davu a vyváděly vyhlédnuté radikály. To vyvolávalo nevoli demonstrantů. Na některých místech se ale střetávali také zakuklenci s pokojnými účastníky, kteří radikály vyháněli ze svého středu.
Vzhledem k tomu, že se srážky odehrály v přístavu a policisté v podstatě nepustili radikály do nedalekého historického centra Rostocku, nejsou v něm patrné větší škody. Město bylo prakticky vylidněné, doprava byla z centra odkloněna a výlohy řady obchodů zabedněné.
Menší účast
První masovou demonstraci proti summitu pořádala protiglobalizační síť Attac, která sdružuje mírové, odborové, občanské či církevní iniciativy v pěti desítkách zemí. Podle pořadatelů se v Rostocku sešlo kolem 80 000 demonstrantů, policie jejich počet odhadla asi na 25 000. Účast ale byla menší, než se čekalo.
Werner Rätz ze skupiny Attac zdůraznil, že při dalších demonstracích plánovaných na příští týden by se měly obě strany pokusit "emocionální situaci" dostat pod kontrolu. Už týdny před akcí panovaly obavy, zda se násilnické skupiny nevymknou kontrole. Naposledy počátkem týdne se v Hamburku střetli agresivní anarchisté s policií, když v německé přístavní metropoli jednali ministři zahraničí Evropské unie se svými protějšky z asijských zemí.
Pořádek v Rostocku a okolí střeží už nyní kolem 13 000 policistů; během summitu G8 se v celé oblasti policejní oddíly rozrostou až na 17 000 lidí.
Summit G8 se v Heiligendammu uskuteční 6.- 8. června a přijedou na něj nejvyšší představitelé Spojených států, Německa, Francie, Ruska a dalších vlivných zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země letos skupině předsedá, si mimo jiné klade za cíl zlepšit ochranu světového ovzduší, pomoci Africe či zintenzivnit boj proti nemoci AIDS. Mnozí odpůrci jednání ale věrohodnost snažení skupiny kritizují a zpochybňují.
Foto: ČTK/AP