Napjatě očekávaný summit EU začíná v Bruselu již zítra. Předsednické Německo zde chce přimět lídry ostatních 26 členských zemí k dohodě o smlouvě, která by oživila alespoň část odmítnuté evropské ústavy a umožnila lepší fungování rozšířené EU.
Německá vláda dnes zveřejnila dokument, který má být základem pro jednání o podobě nové smlouvy a brát ohled na požadavky jednotlivých států.
Podle dokumentu nemá mít nová unijní smlouva ústavní charakter ani obsahovat zmínku o vlajce či hymně. Německo tím chce uspokojit některé vlády, podle nichž by tyto „kvazistátní znaky“ mohly vzbuzovat dojem, že se z EU stává "superstát".
Dokument dále mluví o tom, že bude přejmenována funkce ministra zahraniční Unie, jejíž vznik původní euroústava předpokládala. Funkce jako taková nicméně zůstane zachována. Je otázkou, zda je tato úprava dostatečná pro Británii, která odmítá nahrazení národní zahraniční politiky a národního ministra zahraničí.
Británie také odmítá zahrnutí charty základních práv a svobod do nové smlouvy. Obává se, že by se tak otevřela možnost, aby evropský soud upravoval svým výkladem zákony, které přijal britský parlament.
Dokument nicméně předpokládá, že v nové smlouvě bude na chartu odkaz a že charta bude právně závazná, což požaduje většina členských států.
Německé předsednictví vzalo v potaz také nizozemský požadavek na posílení role národních parlamentů. Chce prodloužit z šesti na osm týdnů lhůtu, kterou mají národní parlamenty na zkoumání návrhů legislativy z Bruselu.
Zavádí i nový mechanismus, podle nějž mohou národní parlamenty v případě shody vrátit návrh zákona zpět Evropské komisi k přezkoumání.
Jednat by se mohlo také o polském požadavku na změnu systému hlasování v Radě EU. Polsko prosazuje zvýšení váhy hlasů menších zemí. Jeho pozici však podporuje jen ČR, která ale nechce jednání kvůli této otázce blokovat. Také polští představitelé dnes dali najevo, že věří v možný kompromis.
Českou prioritou na summitu je mechanismu, který dává možnost návratu pravomocí z Bruselu zpět k národním státům v případě, že se to ukáže být efektivnější.
Na snímku polský prezident Lech Kaczyński a německá kancléřka Angela Merkelová.
Foto: AP