Deportujte irácké migranty zpátky do Česka, žádá Sasko

Zahraničí
21. 9. 2016 09:41
Uprchlíci, které do Česka přivezl Nadační fond Generace 21. Zadržení několik kilometrů od česko-německých hranic.
Uprchlíci, které do Česka přivezl Nadační fond Generace 21. Zadržení několik kilometrů od česko-německých hranic.

Saský ministr vnitra Markus Ulbig (CDU) chce, aby bylo 17 iráckých křesťanů, kteří se letos dostali do ČR a pak získali dočasný církevní azyl v Sasku, deportováno do České republiky. Evangelická jednota, která jim azyl udělila, jedná s úřady a hledá řešení situace po 23. prosinci, kdy šestiměsíční církevní azyl vyprší.

V případě lidí z krizových oblastí by podle Ulbiga mělo být "jedno, zda budou přijati na české nebo německé straně". Jde o jejich ochranu, a ta by jim měla být poskytnuta stejně tak na české, jako na německé straně, domnívá se saský ministr vnitra. V Evropě teď podle něj neexistuje v tomto směru možnost volby.

Saský ministr představil vládě své spolkové země novou koncepci řešení migrace, v níž mimo jiné navrhuje snížit na polovinu počet přijímacích uprchlických zařízení v Sasku na polovinu. Z dosavadních 15 tisíc míst chce Ulbig ponechat asi 7500 míst, z toho 2400 jen jako rezervu. Při rozhodování o uzavření středisek by podle něj neměly hrát roli obavy z protestů. Do konce roku by chtěl Ulbig uzavřít 12 přijímacích zařízení pro migranty.

Uprchlíci odmítají návrat do ČR

Sedmnáct Iráčanů, o nichž hovořil Ulbig, je ze skupiny iráckých křesťanů, kterou do ČR letos v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21. V dubnu odešlo 25 z nich do Německa, kde byli umístěni do uprchlického tábora v Drážďanech. Německý soud ale později rozhodl, že dvacet z nich má být vráceno do ČR. Pětice mohla v zemi zůstat, protože tam má rodinu.

Iráčané se ale do Česka vrátit nechtějí. Sedmnácti z nich se podařilo v červenci získat církevní azyl od Evangelické jednoty bratrské v saské obci Herrnhut. Trojice Iráčanů zmizela. Podle sobotní informace Mladé fronty DNES je několik z Iráčanů z této skupiny v Maďarsku. Maďarsko je hraniční zemí schengenského prostoru a podle MF Dnes se tam chtějí vydávat za nové uprchlíky a žádat znovu o azyl.

Církevní azyl vyprší Iráčanům uplynutím šestiměsíční lhůty, po níž je podle dublinských dohod automaticky za azylové řízení zodpovědné Německo. Evangelická jednota bratrská v Herrnhutu se obává, že devět dospělých a osm dětí, jimž azyl udělila, bude vydáno do ČR, která je pošle zpět do Iráku. Mluvčí jednoty Erdmann Carstens řekl, že jednota jedná s úřady a hledá řešení. Zatím ale nemůže poskytnout informace.

Přijetím celkem 153 křesťanských uprchlíků z Blízkého východu chtěla česká vláda demonstrovat ochotu převzít odpovědnost v uprchlické krizi, ač v EU hlasovala proti přerozdělování běženců. Nešlo to ale podle plánu a někteří z prvních příchozích sedí již týdny v církevním azyl v Herrnhutu.

Hlasujte:

Dotkla se vás nějak konkrétně uprchlická krize?

Autor: ČTK , DPAFoto: ČTK , Hájek Ondřej

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ