Těžko představitelnou hrůzu dnes prožívali lidé, kteří do synagogy ve východoněmeckém Halle přišli slavit nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Dlouhé minuty se k nim dobýval nejméně jeden ozbrojenec, a to za pomoci zbraně i výbušnin. Magazínu Spiegel to řekl předseda místní židovské obce Max Privorozki, který vše sledoval přes bezpečnostní kameru synagogy.
"Pachatel do dveří několikrát vystřelil a hodil vícero Molotovových koktejlů, dělbuchů nebo granátů, aby se dostal dovnitř. Ale dveře zůstaly zavřené, bůh nás chránil. Celé to trvalo možná pět až deset minut," uvedl Privorozki, podle něhož bylo v té době v synagoze až 80 lidí. "Před dveřmi jsme se zabarikádovali a čekali na policii," vylíčil pak listu Stuttgarter Zeitung.
Útočník, který měl na hlavě ocelovou přilbu, podle něj vypadal jako z nějaké speciální jednotky. Pachatel se podle Privorozkiho pokusil proniknout i na židovský hřbitov, do jehož brány také střílel. U synagogy zastřelil jednu ženu, která šla zřejmě náhodou kolem.
Židé schovaní v náboženské stavbě se ven dostali za doprovodu speciálních jednotek až v podvečer. Policie si předtím musela poradit s výbušninami, které zřejmě pachatel sám vyrobil a položil ke dveřím.
Na útok na synagogu reagovala pobouřeně řada německých politiků. "Že se na Jom kipur střílí na synagogu, nás zasahuje do srdce. Všichni v naší zemi se musíme postavit antisemitismu," napsal na twitteru například ministr zahraničí Heiko Maas.
Už se ví, kdo patrně útočil
Pachatelem útoků ve východoněmeckém Halle, které si vyžádaly dva lidské životy, je podle informací magazínu Spiegel sedmadvacetiletý Němec Stephan B. Motivem jeho násilných činů byly podle všeho antisemitismus a pravicový extremismus. Policie tak usuzuje na základě videa, které střelec během útoků natočil kamerou umístěnou na ochranné helmě. Na záznamu opakovaně nadává na Židy a "arabáče".
Právě židovská synagoga se stala terčem jednoho z jeho útoků, dalším pak rychlé občerstvení s kebabem, které v Německu často provozují lidé s tureckými či arabskými kořeny.
Na nahrávce jsou vidět i žena a muž, které útočník zastřelil. Podle listu Süddeutsche Zeitung pachatel video umístil na internet, a počínal si tak podobně jako střelec z novozélandského města Christchurch, který v březnu ve dvou mešitách zabil 51 lidí.
Na záznamech, které v Halle natočili očití svědci, je vidět maskovaný útočník s přilbou, jenž vystoupí z auta a začne střílet ze zbraně, kterou musí po každém výstřelu znovu dobíjet.
Server veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice MDR uvedl, že Stephan B. je z města Eisleben v Sasku-Anhaltsku, tedy ve spolkové zemi, v níž se Halle nachází. V policejních záznamech dosud nefiguroval.