V Maďarsku vyšla nová učebnice dějepisu. Popisuje období od druhé světové války do současnosti a vykresluje premiéra Viktora Orbána jako silného vůdce chránícího zemi před imigranty.
Maďarským osmákům přistála po prázdninách na školních lavicích výbušná látka. Jmenuje se Történelem 8 (Dějepis 8) a za cíl si klade provést žáky poválečnými dějinami až do současné doby. Tedy obdobím, o kterém se v Česku v podstatě neučí. Zároveň však učebnice slouží jako nástroj vládní propagandy. Viktor Orbán je v ní označen za "stěžejní figuru maďarské historie". A to není všechno.
Maďarský premiér se ve výukovém materiálu objevuje na několika místech. Ať už na fotografiích - jednou je vyobrazen sedě po boku zesnulého papeže Jana Pavla II., jinde spolu s bývalým slovenským předsedou vlády Mikulášem Dzurindou slavnostně otvírá znovupostavený most Márie Valérie přes Dunaj mezi Štúrovem a Ostřihomí -, nebo prostřednictvím svých myšlenek. V tomto ohledu zaujme především část týkající se migrace do Evropy.
Západní imperialisté
"Proč mají podle vás západní státy s koloniální zkušeností odlišný přístup k imigrantům?" táže se učebnice. Odpovídá si pomocí loňského Orbánova projevu v Evropském parlamentu. "Jako někdejším kolonizátorům je jim důvěrné známé imperialistické uvažování, podle kterého je přirozené, že k nim přicházejí masy z bývalých kolonií. Maďarsko se takovou zemí nikdy nestane. Tvrdíme, že homogennost maďarské kultury, uvažování a zvyků je hodnotou."
Následuje několik otázek ověřujících pochopení textu. "Co znamená slovo homogenní?" "Jak homogenní podle vás Maďarsko je?" Paradox týkající se stesku maďarské pravice po etnicky různorodém předtrianonském Uhersku nicméně učebnice nezmiňuje.
"Ta kniha se nikdy neměla dětem dostat do rukou," říká předseda Sdružení učitelů historie László Miklós. Učebnice podle něj připomíná časy minulého režimu. Stěžuje si i opozice v parlamentu. "Co je to za vládu, která vpisuje vlastní politickou kampaň nenávisti do učebnice dějepisu?" rozčiluje se poslankyně Agnes Kunhalmiová z Maďarské socialistické strany.
CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 19. ZÁŘÍ 2016.