České děti mají francouzským opravdu co závidět. Od letoška budou ve Francii chodit do základních škol jen čtyři dny v týdnu. Vláda v rámci nových opatření hodlá také postupně snižovat stavy učitelů, což v jejich řadách vyvolává podle očekávání kritiku. Francouzským školákům začíná letos výuka v úterý 2. září, ale hned ve středu mohou školní brašny opět uklidit do skříně.
Do lavic totiž zasednou až ve čtvrtek.
Novinkou ale není, že mají volno v půlce týdne, protože to je ve Francii pravidlem odjakživa, nýbrž že jim odpadá vyučování v sobotu dopoledne. Rozhodnutí zavést rozdělení výuky volným dnem v týdnu - před několika desítkami let to bylo ve čtvrtek - bylo vedeno hlavně snahou zmírnit zátěž školních povinností pro děti.
Snížení počtu vyučovacích hodin z 26 na 24 týdně ohlásil francouzský ministr školství Xavier Darcos již loni v rámci nové školské reformy, která má přinést mimo jiné i úspory ve výdajích.
Více volného času ovšem získají jen žáci bez problémů s výukou. Ti bude doporučeno, aby se více věnovali zájmovým kroužkům a sportu. Opatření uvolní ruce učitelům, kteří se starají také o děti zařazené do propracovaného systému doučování. Získané hodiny se rozvrhnou do programů "osobnější pomoci" v rámci týdne.
Školy mají poměrně velkou volnost, kam doučování zařadí. Nejběžnější bude patrně jejich využití v odpoledních hodinách, kdy rodiče mnoha dětí jsou ještě v zaměstnání a kdy je zapotřebí pro ně zajistit nějaký program. Hovoří se ale i o duševních rozcvičkách i ráno před vyučováním a během polední pauzy. Možné je k nevoli žáků využít i posvátných středečních rán.
Systém školní přípravy funguje ve Francii i přes prázdniny. Koncem uplynulých letních mělo mnoho školáků možnost využít jakési školy v přírodě, kdy například koupání v moři se střídalo s opakováním francouzské gramatiky a aritmetiky. Programu se o letních prázdninách zúčastnilo 115 tisíc žáků čtvrtých a pátých tříd. Celkově do mateřských a základních škol ve Francii chodí 6,6 milionu dětí.
Mezi vládními opatřeními je také omezování počtu učitelských míst. Letos jich ubylo 11 tsiíc z celkového počtu 900 tisíc hlavně na středních školách. Vláda přitom učitele nepropouští, ale podobně jako v jiných oblastech státní správy úřady prostě nenahrazují pracovníky, kteří odcházejí do důchodu. V roce 2009 má klesnout stav pedagogů o dalších 13,5 tisíce.
Učitelské odbory takovéto "pouštění žilou" kritizují a zpochybňují tvrzení vlády, že bude zajištěno normální fungování škol.
Foto: Profimedia