Šéf italského vládního Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio v reakci na stálý pokles přízně voličů zpochybnil některé ze základních principů tohoto protestního hnutí. M5S loni v březnových volbách získalo 33 procent hlasů a vyšlo z nich jako nejsilnější strana. Za necelý rok ale v průzkumech volebních preferencí ztratilo zhruba deset procentních bodů, zatímco jeho koaliční partner, protiimigrační Liga, své síly zdvojnásobila a nyní by jí hlas dalo kolem 34 procent voličů.
Di Maio soudí, že organizační struktura M5S by se na místní i národní úrovni měla více podobat tradičním stranám, které hnutí od počátku kritizuje. Zpochybnil také tradici, podle níž M5S nevstupuje do předvolebních koalic. Navrhl revidovat interní pravidlo hnutí, že zástupci místní správy mohou mandát zastávat pouze dvakrát.
O všech změnách budou členové hnutí nejprve diskutovat a posléze hlasovat na nástroji přímé demokracie M5S, na internetové platformě Rousseau.
Protestní hnutí tento rok neuspělo ve dvou regionálních volbách, naposledy uplynulý víkend na Sardinii. "(Di Maiovi) kritici budou tvrdit, že porážek využívá ke konsolidaci své moci," soudí analytik Francesco Galietti.
"M5S je protisystémová strana, která platí za to, že je ve vládě," tvrdí Lorenzo Pregliasco, zakladatel společnosti YouTrend, která analyzuje politickou scénu a zjišťuje volební preference.
Protisystémový a protikorupční charakter hnutí oslovil jak levicové, tak pravicové voliče. Mnoho levicově orientovaných stoupenců ale M5S ztratilo po vstupu do vlády s Ligou, kterou nemálo komentátorů, ale také agentury kladou na pravý kraj politického spektra. Hnutí nevyhnutelně pošpinilo to, že vládne s Ligou, konstatoval Galietti.