Diskriminace v Německu? Zažila ji téměř třetina lidí

Zahraničí
9. 8. 2016 14:13
Pracovní pohovor (ilustrační foto).
Pracovní pohovor (ilustrační foto).

Téměř třetina lidí žijících v Německu zažila v posledních dvou letech diskriminaci, nejčastěji kvůli věku, pohlaví a náboženskému přesvědčení. Na tiskové konferenci v Berlíně to řekla šéfka německého antidiskriminačního úřadu Christine Lüdersová. Německý antidiskriminační zákon je v platnosti právě deset let.

Znevýhodnění podle průzkumu, který úřad provedl, v posledních dvou letech v Německu zažilo 31,4 procenta lidí. Téměř polovina (48,9 procenta) z nich na diskriminaci narazila ve svém zaměstnání.

Celkově se lidé v Německu nejčastěji setkávají s diskriminací kvůli věku (14,8 procenta lidí), pohlaví (9,2 procenta), náboženskému přesvědčení (8,8 procenta) a etnickému původu (8,4 procenta). Diskriminaci z důvodu postižení zažilo 7,9 procenta obyvatel Německa, znevýhodnění z důvodu sexuální orientace pak 2,4 procenta lidí. Někteří z diskriminovaných byli znevýhodněni z více důvodů.

Ochrana před diskriminací

Antidiskriminační zákon, schválený v roce 2006, má obyvatelům Německa poskytovat ochranu právě před diskriminací z výše uvedené šestice důvodů. Podle Lüdersové zákon představuje milník, díky němuž se řada lidí dovolala svých práv. "Zároveň je ale jasné, že jsme téma diskriminace před deseti lety neuzavřeli. I nadále existuje řada znevýhodnění," konstatovala.

Na poradnu německého antidiskriminačního úřadu se za posledních deset let kvůli diskriminaci obrátilo přes 15 tisíc lidí. Nejčastěji si stěžují na diskriminaci z důvodu postižení (27,7 procenta), etnického původu (24 procent), pohlaví (23,7 procenta) a věku (19,9 procenta).

Obracejí se na úřad

Na antidiskriminační úřad se v uplynulých letech obrátil například 49letý muž, který se ucházel o práci, ale firma ho kvůli věku nepřijala, o čemž se náhodou dozvěděl. Když po poradě s úřadem společnost zažaloval, dočkal se odškodnění ve výši 26 tisíc eur (asi 700 tisíc korun).

Úřad řešil také případ mladé muslimky, která se v roce 2011 ucházela o místo pečovatelky v evangelickém zařízení, kde už předtím působila v rámci studia. Tamní personální oddělení jí ale sdělilo, že jí práci kvůli jejímu náboženskému přesvědčení nedá. Po stížnosti ji nakonec zařízení zaměstnalo alespoň na dobu určitou.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Slovenský prezident a ministr obrany nastoupili na výcvik armádních záloh

Zahraničí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ