Kolik uprchlíky stojí cesta do Evropy? TÝDEN zkusil vyčíslit přesné částky podle svědectví zainteresovaných lidí. Pětičlenná rodina zaplatí pašerákům, zprostředkovatelům a úředníkům sumu, za kterou je možné koupit v jejich zemi dům nebo slušné auto.
Nevychází to, povzdechne si Azíz a znovu maluje do svého sešitku arabské číslice a písmena. Když to sečte a podtrhne, pokrčí rameny a mlčí. S pětičlennou rodinou nedávno utekl z východosyrského města Dajr az-Zaur, z enklávy, kterou ovládá režim Bašára Asada, celé území je kolem dokola obklíčeno pozicemi Islámského státu (IS). "Museli jsme pryč, hrozil mi nástup do armády," říká Azíz. Asadovo vojsko má totiž v poslední době takový nedostatek lidí, že bere každého, kdo je alespoň trochu schopen služby.
Turecko jen pro bohaté
Jen za cestu z Dajr az-Zauru zaplatil Azíz pašerákům tisíc dolarů (25 000 Kč). Je to celkem přijatelná suma vzhledem k tomu, že v případě dopadení islamisty hrozí trest smrti. Dostal se na území ovládané Kurdy, kde ho díky známostem a garancím naštěstí nezavřeli do uprchlického tábora, ale může obývat pronajatou místnost ve městě Kámišlí.
V Sýrii zůstat nechce, míří do Evropy a tuší, že musí jednat rychle, protože hranice se mohou každou chvíli uzavřít. Snaží se opatřit pasy, ví, že bez nich ho pohraničníci podle nových pravidel platících na Balkáně nepustí. Jenže dokumenty vydávají jen úřady v metropoli Damašku. Situace proto využívají prostředníci, pas "na dálku" stojí tisíc dolarů (25 000 Kč). Levnější alternativou je syrské velvyslanectví v Bagdádu, kde dělají dokumenty za polovinu - 500 dolarů (12 500 Kč).
* Jakou částku musí rodina zaplatit, aby se dostala jen do Turecka?
* Kolik stojí cesta do Německa?
* A kdo se přes zavřené hranice už nedostane do Evropy?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SI PŘEČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 29. ÚNORA 2016.