Do Německa se vrátily stovky bojovníků Islámského státu

Zahraničí
25. 2. 2015 12:45
Podle Maassena je nepřetržité sledování islamistů v Německu nemožné (ilustrační foto).
Podle Maassena je nepřetržité sledování islamistů v Německu nemožné (ilustrační foto).

Až 200 osob, které se v Sýrii a Iráku přidaly k radikálům z organizace Islámský stát, se už vrátilo zpět do Německa. U příležitosti evropského policejního kongresu v Berlíně to uvedl předseda Spolkového úřadu na ochranu ústavy Hans-Georg Maassen. Do bojů na Blízkém východě se v řadách IS zapojilo asi 600 převážně mladých lidí z Německa.

U zhruba 70 ze zaznamenaných navrátilců existuje podle Maassena podezření, že během pobytu ve válečné oblasti spáchali závažné trestné činy. Důkazy však prý nejsou německé úřady schopny shromáždit. Stejně komplikovaný je prý i dohled nad podezřelými. "Nepřetržité sledování je sotva možné," uvedl Maassen.

Z 600 islamistů, kteří do Sýrie a Iráku z Německa odešli, je prý zhruba 70 už po smrti. Přinejmenším deset údajně spáchalo sebevražedný atentát.

V polovině ledna odhadovalo německé ministerstvo vnitra počet bojovníků IS, kteří se vrátili zpět do země, na zhruba 150 až 180.

Německá tajná služba se obává, že bojovníci IS budou po návratu do vlasti provádět teroristické útoky, případně radikalizovat další muslimy.

V lednu zveřejnil IS video, na němž vyzval "osamělé vlky", aby páchali na Západě atentáty.

Do bojů v Sýrii a Iráku se v řadách IS zapojilo podle odhadů amerických tajných služeb kolem 20 tisíc cizinců z 90 zemí světa. Asi 3,4 tisíce z nich pochází prý ze západních zemí.

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ