Předseda stále silnější německé parlamentní strany Levice Oskar Lafontaine chce do jejího nového programu začlenit pasáže z Komunistického manifestu. Podle někdejšího předsedy sociální demokracie (SPD) a ministra financí ve vládě exkancléře Gerharda Schrödera by mělo jít o část týkající se vykořisťování pracující třídy buržoazií a kapitálem.
V rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Die Welt označil Lafontaine myšlenky Komunistického manifestu za velmi aktuální.
V programu Levice by se měla objevit mimo jiné pasáž o tom, že kapitál nahradil vykořisťování zahalené náboženskými a politickými iluzemi "otevřeným, cynickým, přímým, suchým vykořisťováním", vysvětlil čtyřiašedesátiletý politik.
"Věty Komunistického manifestu jsou vysoce aktuální, nemyslíte?" dodal muž, jenž si pro své výrazně levicové postoje vysloužil přezdívku "Rudý Oskar".
Na stranickém sjezdu koncem května v Chotěbuzi bude muset Lafontaine o svém záměru přesvědčit členy bývalé Volební alternativy práce a sociální spravedlnosti (WASG), která se loni spojila s východoněmeckou postkomunistickou Stranou demokratického socialismu (PDS), čímž vznikla nová formace Levice.
Strana má dva předsedy: Lafontaina, jenž se v roce 2005 rozešel s SPD, a bývalého šéfa PDS Gregora Gysiho.
Lafontaine odmítl kritiky, kteří straně postkomunistů podsouvají ohlížení po časech zaniklé NDR. Naznačil zároveň, že postkomunisté, a dokonce i bývalí spolupracovníci východoněmecké tajné policie Stasi, jsou i v jiných stranách, jenom se na ně kritici tak nesoustředí.
Nové uskupení si na úkor SPD získalo hlavně na východě velmi silnou pozici. V jednom z posledních průzkumů se Levice v "nových" spolkových zemích těšila třicetiprocentní podpoře a na celoněmecké úrovni je třetí nejsilnější stranou.
SPD a jejímu nynějšímu předsedovi Kurtu Beckovi prudce klesla podpora poté, co šéf strany otevřel možnost vytváření koalic právě s Levicí v západních spolkových zemích.
Manifest Komunistické strany v roce 1847 sepsali němečtí filozofové Karel Marx a Bedřich Engels jako jakýsi zakladatelský spis komunistického hnutí.
Zhruba třicetistránkový manifest mimo jiné vyzývá pracující třídu ke svržení vlády "buržoazie" revolučními, i násilnými, prostředky.
"Proletáři nemají v ní co ztratit, leda své okovy. Dobýt mohou celého světa. Proletáři všech zemí, spojte se!" zní známé zvolání ze závěru jednoho z nejznámějších textů moderní doby.
Foto: Profimedia, Die Linke. a archiv