Dohoda o hranici Irska a Severního Irska je spíš úmysl

Zahraničí
10. 12. 2017 12:40
Britský ministr pro vyjednávání o vystoupení Británie z Evropské unie David Davis.
Britský ministr pro vyjednávání o vystoupení Británie z Evropské unie David Davis.

Slib britské vlády, že zabrání vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem, je spíše výrok o úmyslu než právně závazný krok. Prohlásil to britský ministr pro vyjednávání o vystoupení Británie z Evropské unie David Davis.

Britským a unijním vyjednávačům se tento týden podařilo domluvit možnou podobu budoucí smlouvy o odchodu Británie z Evropské unie. Podmínkou bylo najít řešení otázky práv občanů EU v Británii po brexitu, finančního vyrovnání mezi Londýnem a Bruselem a právě budoucího režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Jednání o tomto posledním bodě byla ve finále označována za nejtěžší.

Vyjednávači se shodli, že by neměla vzniknout takzvaná tvrdá hranice a že bude zároveň zachována hospodářská a ústavní integrita Británie. Pokud to nebude možné v rámci budoucí obchodní dohody, pak Londýn navrhne specifická řešení.

Davis k tomu řekl, že se jedná spíše o "výrok o úmyslu" než o právně závazný krok. Prohlásil, že dosavadní domluva není "právně vymahatelná" a že jestli se nepodaří vyjednat obchodní dohodu, pak Británie nebude platit účet za odchod z EU. Ujistil ale, že Británie hodlá zajistit "neviditelnou a bezproblémovou" hranici s Irskem. Svou představu nejlepší obchodní dohody s EU popsal jako "Kanada plus, plus, plus".

Kanada a unie loni podepsaly dohodu, která ruší cla na většinu zboží, se kterým obě strany obchodují. Davis ale poukázal na to, že tato dohoda nezahrnuje výměnu služeb, což by podle něj Británie ve "své" smlouvě s EU ráda viděla.

Britský ministr pro Severní Irsko James Brokenshire prohlásil, že Británie má dva návrhy pro hraniční režim s Irskem po brexitu. Může to být buď nové celní partnerství nebo "zcela nový přístup" k celnímu režimu. "Dali jsme dva návrhy na to, jak budeme řešit otázku cel. Může to být nové celní partnerství, v němž uplatníme podobné nebo stejné tarify, jaké nyní EU uplatňuje na zboží dovážené do EU, nebo to bude zcela nový přístup s výjimkami pro malé podniky," řekl ministr televizi Sky News.

Davis prohlásil, že Británie bude zřejmě muset po brexitu platit unii "mnoho, mnoho let", avšak po malých splátkách.

Opoziční labouristé doufají, že se podaří udržet co nejtěsnější obchodní vztahy s EU. Keir Starmer, který v jejich straně sleduje záležitosti kolem brexitu, řekl, že hlavními výhodami jednotného trhu a celní unie je, že se cla neplatí a že existuje shoda v pravidlech obchodu se zbožím a službami, již je třeba zachovat. "Měli bychom zůstat v jakési alternativě celní unie a jednotného trhu, což by znamenalo plnou účast na jednotném trhu," řekl Starmer.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Philip Toscano

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ