Domobrana jako partner policie, navrhují Kotlebovci

Zahraničí
27. 9. 2017 17:18
Vlajka Slovenska.
Vlajka Slovenska.

Zřízení nových ozbrojených pořádkových útvarů na Slovensku, které by v rámci krajských samospráv dohlížely na bezpečnost či ochranu majetku, navrhla krajně pravicová strana Kotleba-Lidová Strana Naše Slovensko (LSNS). Šéf strany a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba iniciativu na vytvoření takzvané domobrany zdůvodnil údajně zhoršující se bezpečnostní situací v zemi. Očekává se, že sněmovna návrh LSNS odmítne. Nevládní aktivisté myšlenku vytvoření domobrany odsoudili, předlohu LSNS kritizovala i jedna z vládních stran.

"Domobrana nahrazovat policii nemá. Jako alternativní pořádkový útvar má policii doplňovat a s policejním sborem spolupracovat, 75 procent činnosti domobrany by měla být hlídková činnost," řekl Kotleba. Tvrdil také, že policie na Slovensku nezvládá ochranu slušných lidí.

Podle LSNS, která v minulosti organizovala například protiromské pochody, jsou obyvatelé v mnoha regionech země "asociály obtěžováni, napadáni, znásilňování a vražděni".

Z údajů slovenského ministerstva vnitra vyplývá, že od roku 2006 počet trestných činů v zemi klesl o dvě pětiny. Loni v porovnání s předchozím rokem ale přibylo vražd a také násilné kriminality, podle ministerstva i kvůli důrazu policie na vyšetřování případů domácího násilí.

Předloha LSNS počítá s tím, že domobranu by zřizovaly kraje. Příslušníci sboru by mohli nosit zbraň a v případě potřeby používat podobné donucovací prostředky jako státní policie.

"Vytváření jakýchkoliv paralelních pořádkových sil je nepřijatelné a pro extremisty je to pouze mezikrokem k vytváření oficiálních paramilitantních složek. Slovensko má s podobnými složkami tragickou historickou zkušenost," sdělil v reakci na návrh LSNS výkonný ředitel nevládní organizace Centrum pro otevřenou politiku Peter Markovič.

Polovojenská organizace pod názvem Hlinkova garda fungovala na Slovensku v období válečné republiky, která byla spjata s nacistickým Německem a kterou obhajuje LSNS. Gardy se podle historiků za druhé světové války podílely na perzekucích obyvatelstva.

Koaliční strana Most-Híd uvedla, že aktivity ohledně domobrany nemají v civilizovaném světě své místo. Záměr LSNS označila za primitivní a neslučitelnou s demokratickými principy občanské společnosti.

Návrh na vytvoření domobrany představila LSNS zhruba měsíc před krajskými volbami, ve kterých například Kotleba bude obhajovat v přímé volbě post předsedy Banskobystrického kraje.

LSNS, která překvapivě uspěla v loňských parlamentních volbách na Slovensku, v zemi už dříve vyvolala pozornost nasazením vlastních hlídek do vlaků. Toto opatření rovněž zdůvodňovala snahou o zajištění bezpečnosti cestujících. Omezit aktivity LSNS ve vlacích se nejprve snažil sám státní železniční dopravce ZSSK. Později parlament změnou zákona rozhodl, že dohled nad veřejným pořádkem a ochranu cestujících ve vlacích a na nádražích mohou vykonávat pouze policie a osoby, které určí dopravce či provozovatel železniční infrastruktury.

Kotlebova strana dříve neúspěšně navrhovala zmírnění podmínek pro držení zbraní. I tuto iniciativu zdůvodňovala tím, že podle ní se v zemi zhoršila bezpečnostní situace.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ