Bývalý papež Benedikt XVI. odmítl spekulace v italském tisku, že byl k odchodu z čela katolické církve donucen. Vyjádřil se tak krátce předtím, co v pátek uplyne rok od chvíle, co Benedikt XVI. překvapivě opustil papežský úřad. Rezignace papeže je podle církevního zákona platná jen tehdy, když se k ní rozhodne zcela svobodně a bez vnějších tlaků.
"Není vůbec žádných pochyb ohledně platnosti mé rezignace. Jedinou podmínkou pro platnost mé rezignace je mé zcela svobodné rozhodnutí. Spekulace týkající se její platnosti jsou prostě absurdní," uvedl v písemném vyjádření šestaosmdesátiletý Němec Benedikt, který je nyní emeritním papežem bez formálních povinností.
Svou rezignaci oznámil 11. února 2013 a poté formálně odstoupil 28. února. Stal se za posledních 600 let prvním papežem, který odstoupil. Zdůvodnil to tím, že již nemá fyzickou a duchovní sílu vést církev, která má 1,2 miliardy členů. Zdůraznil, že se tak rozhodl zcela svobodně. Krátce poté byl zvolen novým papežem Argentinec František, který je prvním mimoevropskou hlavou římskokatolické církve za posledních 1300 let.
Spekulace, které se objevily hned po Benediktově rezignaci, oživil začátkem měsíce italský list Libero. Podle něj Benedikt XVI. byl pravděpodobně přinucen svým okolím odstoupit kvůli skandálům ve Vatikánu.
V květnu 2012 byl zatčen papežův osobní tajemník Paolo Gabriele, který z Vatikánu tajně vynášel množství citlivých dokumentů. Skandály se ale vynořily i jinde, například ve vatikánské bance, opakovaně spojované s praním špinavých peněz.