Druhé kolo volby <span>prezidenta Moldavska</span> odloženo

Zahraničí
28. 5. 2009 10:10
Dosavadní prezident Voronin. Oblíbenec evropských komunistů.
Dosavadní prezident Voronin. Oblíbenec evropských komunistů.

První kolo volby prezidenta v Moldavsku.Moldavský parlament odložil dnešní druhou volbu prezidenta republiky na středu 3. června. Rozhodla o tom většina poslanců vládnoucí komunistické strany.Druhá volba je totiž rozhodující pro osud zastupitelského sboru. Pokud poslanci nového prezidenta nezvolí ani tentokrát, bude podle ústavy nutné parlament rozpustit a vypsat nové volby.

O to právě moldavská opozice usiluje, protože volby z počátku dubna, v nichž zvítězili komunisté, považuje za zmanipulované.

V první volbě prezidenta 20. května nebyl nikdo zvolen. Kandidátce vládnoucích komunistů, dosavadní premiérce Zinaidě Greceaniiové, zvolení uniklo o jeden hlas. Získala sice všech 60 hlasů komunistických poslanců, ale ke zvolení potřebovala o hlas více.

ČTĚTE TAKÉ: Moldavský soud potvrdil volební vítězství komunistů 
                       
Kreml: Ať USA nesoupeří o naše postsovětské spojence
                        Zdemolovaný moldavský parlament ovládla policie

Dosavadní prezident Voronin. Oblíbenec evropských komunistů.Opozice hlasování bojkotovala a je rozhodnuta bojkotovat i druhé hlasování.

Pokud se žádný z opozičních poslanců nerozhodne podpořit komunistický tábor, skončí i druhé kolo hlasování neúspěšně. Podle ústavy pak bude nutno rozpustit parlament a vypsat nové volby.

Přesně takovou strategii opozice sleduje, protože volby z 5. dubna považuje za zmanipulované a požaduje nové hlasování, v němž doufá, že zvítězí.

Dosavadní prezident Vladimir Voronin již podle ústavy kandidovat nemůže, protože byl ve funkci již dvě období po sobě. Chce si však zachovat vliv a dal se zvolit předsedou parlamentu.

Veselé Moldavsko. Skupina Cioham v soutěži Eurovize 2009.Komunisté podle něj odmítají nové volby tak krátce po předchozích bez ohledu na to, že opozice jejich výsledek zpochybňuje.

Vedení komunistů apeluje na opozici "nutností stability v zemi" a nabízí opozičním předákům za podporu v prezidentské volbě určité funkce v parlamentu.

Přímou koalici s některou z opozičních stran však komunisté odmítají. Šéf komunistů, končící prezident a odnedávna předseda nynějšího parlamentu Voronin to označil za "nemožné". Strana má podle něj dost poslanců na to, aby vládla sama, potřebuje "v zájmu lidu a státu" podpořit jen při volbě prezidenta.

Moldavští komunisté a jejich přáznivci. Den vítězství 2009.

Foto: Reuters a ČTK/AP   
    
    
    

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ