Dva miliony <span>studentů Erasmu,</span> Češi se drží na špici

Zahraničí
2. 8. 2009 08:30
Grafika.
Grafika.

Evropská komise zveřejnila statistiky o vysokoškolském výměnném programu Erasmus pro minulý školní rok, celkem už díky němu studovalo v zahraničí přes dva miliony studentů. Čeští studenti i učitelé jsou v tomto programu zvlášť aktivní.

Podle čerstvě zveřejněných statistik umožnil v roce 2007/2008 Erasmus (oficiálně Program EU pro mobilitu a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání) více než 162 tisícům evropských studentů a 27 tisícům akademických pracovníků studovat či vyučovat v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ: Studium v zahraničí: s kým a kde získat stipendium?
                       
Americké univerzity bojují s krizí. Yale propustí 300 lidí

Komisař pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mládež Ján Figeľ k tomu řekl: "Skutečnost, že tento program od svého zahájení v roce 1987 pomohl zajistit studium nebo pracovní stáž v zahraničí už dvěma milionům studentů, je důkazem jeho celoevropského úspěchu. Výzkumy jasně ukazují, že tato nadnárodní mobilita je velmi přínosná nejen pro jednotlivé účastníky, ale i pro jejich vzdělávací instituce a celou společnost."

Eurokomisař pro školství Ján Figel na semináři k programu Erasmus Mundus.Do roku 2012 chce Evropská komise překonat hranici tří milionů studentů, což se nijak nereálné nezdá. Ve většině zemí počet míst narůstá a účastní se stále více států. V současnosti pobírají stipendium Erasmus v určité fázi studia asi čtyři procenta evropských studentů.

Program Erasmus také poprvé podpořil dvacet tisíc studentů, kteří se zúčastnili pracovních stáží v podnicích a organizacích v dalších zemích, a téměř pěti tisícům univerzitních pracovníků umožnil účast na odborné přípravě v zahraničí.

Ať už ale jedou studenti do ciziny studovat, či pracovat, stejně důležité jsou samozřejmě zkušenosti s cizím jazykem a kulturou, jakož i navázání kontaktů na budoucí kolegy z celého kontinentu. Někteří euroskeptici ovšem podotýkají, že si takto Brusel vychovává a uplácí mladou generaci, aby byla proevropštější.

České univerzity na špici žebříčků

Univerzity podle vyslaných profesorů

1. Univerzita Valladolid (ESP)       ... 204

2. Vysoké učení technické v Brně... 187

3. Univerzita Granada (ESP)        ... 179

4. Ostravská univerzita                ... 160

5. Univerzita Karlova                    ... 147

...

15. Univerzita Palackého v Olomouci

17. Masarykova univerzita v Brně

20. Jihočeská univerzita v Českých
      Budějovicích

22. Univerzita Pardubice

27. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně
      v Ústí nad Labem

29. Česká zemědělská univerzita v Praze

Nadprůměrně aktivní jsou ve výměnách Erasmus české univerzity. V loňském školním roce takto vyjelo studovat pět a půl tisíce jejich studentů a přednášet dva tisíce vyučujících, v celoevropském kontextu se drží na špici.

V poměru k celé studentské populaci je ČR na třetím místě, v absolutních počtech vyslaných studentů pak předloni patřilo Karlově univerzitě čtvrté místo ze všech evropských vysokých škol.

Ještě výraznější je Česko v žebříčcích učitelů, v první stovce univerzit je hned čtrnáct českých ústavů. Na první pohled může překvapit, že z nich není nejvýše nejstarší středoevropská univerzita - UK je v rámci republiky až třetí, výše je Vysoké učení technické v Brně a Ostravská univerzita.

"My ani nabídky nezveřejňujeme, je tu silná motivace na straně učitelů," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ referentka brněnského VUT pro zahraniční mobilitu. Nejde ani o žádnou zvláštní podporu. "Většinou využívají dřívější kontakty, finanční otázky nehrají takovou roli."

Setkání absolventů z celého světa.

Učitelé mohou na rozdíl od studentů využít podporu Erasmu vícekrát, jedná se však o hostování v rámci pár týdnů - ať už jde o výuku, školení či spolupráci v oblasti výzkumu. Nejvíce českých vyučujících jezdí do Německa, Slovenska, Francie a Polska.

Nárůst lidí i prostředků

Výrazně narostla průměrná výše měsíčního stipendia pro studenty v rámci programu, na více než 250 eur, a to díky značnému zvýšení rozpočtu Erasmu. Pobyt standardně trvá mezi třemi a dvanácti měsíci.

Za podporu EU není třeba se stydět.V roce 2007, kdy byl zaveden program EU pro celoživotní učení, činil rozpočet 372 milionů eur. Finanční podpora se výrazně liší podle ekonomické situace domácí i hostitelské země a kromě Evropské unie se na stipendiu podílí i jednotlivé univerzity.

Středo- a východoevropským kandidátským zemím se program Erasmus otevřel školním rokem 1998/99 a ihned do ciziny vyjely stovky Čechů. Jejich nejpopulárnějšími destinacemi  jsou Německo, Francie, Španělsko a Spojené království, první čtyřka je shodná pro všechny "Erasmáky" obecně (byť v jiném pořadí, celkem vede Španělsko před Francií). Nejčastěji na Erasmus jezdí studenti a studentky sociálních věd, ekonomie a práv, s čímž souvisí i nepoměr mezi pohlavími: podle posledních údajů představovaly ženy 62 procent z celého programu.

Vedle Erasmu jsou součástí programu pro celoživotní učení (LLP) ještě Comenius pro základní a střední školy, Leonardo da Vinci (profesní vzdělávání) a Grundtvig pro vzdělávání "dospělých". Pro studenty univerzit ze zbytku světa zřídila Komise před pěti lety Erasmus mundus.

Grafika.

Foto: ec.europa.eu, Soili Semkina

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ