Eduard VIII. se vzdal kvůli lásce před 75 lety trůnu

Zahraničí
10. 12. 2011 15:00
Láska hory přenáší...
Láska hory přenáší...

Láska proměněná v posedlost uvrhla svého času britského krále Eduarda VIII. do osobní a politické krize, jež otřásla základy britské monarchie. Ženou jeho srdce se totiž stala dvakrát rozvedená Američanka Wallis Simpsonová. Aby se s ní mohl oženit, vzdal se raději britské koruny. Od jeho abdikace dnes uplynulo 75 let.

Pozoruhodná dáma vzešla z chudých poměrů v americkém Baltimore. Narodila se jako Bessie Wallis Warfieldová v červnu 1896, záhy přišla o otce a osiřelou rodinu podporovali bohatí příbuzní.

Eduard ještě jako kadet.Jména Bessie se zbavila proto, že "příliš mnoho husiček se jmenuje Bessie," a naučila se flirtovat. Její první manželství s armádním pilotem Winem Spencerem bylo vstupenkou k úniku z nudného Baltimore, ale též fiaskem od samého začátku. Vyklubal se z něj náladový alkoholik, tak mu Wallis dala vale.

S britsko-americkým obchodníkem Ernestem Simpsonem se vzali v roce 1928. "Cítím únavu čelit světu sama a bez peněz," psala matce.

Ve společnosti anglické aristokracie potkala na jednom večírku Eduarda, tehdy ještě prince waleského.

Byl to nejžádanější svobodný mládenec na světě, byť se ve svých 35 letech nacházel za zenitem mladistvého rozpuku a půvabu. Ale ona jej zaujala.

Eduard byl nadějí a miláčkem britské monarchie a jeho život nepřetržitým koloběhem plesů, koktejlových večírků a víkendů na venkovských sídlech. Jeho vášeň pro vdané ženy pak notoricky známým faktem v aristokratických kruzích.

V roce 1934 se stal už pravidelným návštěvníkem u Simpsonových a Wallis psala své tetě: "Zacházení s oběma muži vyžaduje mnoho taktu. Zkusím si je udržet oba."

Láska k Američance vyhnala Eduarda z rodného království.Jenomže v lednu 1936 se princ stal králem a jeho láska k Wallis posedlostí.

Manželství Simpsonových se pod tímto tlakem zhroutilo a Wallis se rozvedla. Král abdikoval 11. prosince 1936.

Wallis z toho však nadšená nebyla a Eduardovu závislost vnímala jako břemeno, jak se ukázalo v dokumentech, zveřejněných teprve nedávno: "Jak může být žena muži celým královstvím?" ptala se. Vzali se v červnu 1937.

Po odmítání britskou královskou aristokracií začala dvojice sympatizovat s hitlerovským Německem. V říjnu 1937 už jako vévoda a vévodkyně z Windsoru navštívili tuto zemi, setkali se s Hitlerem a dokonce prý podle BBC News navštívili koncentrační tábor.

V roce 1941 se stali předmětem vyšetřování FBI. Londýňané čtou v novinách o abdikaci krále Eduarda.Podle jejích záznamů vévodkyně údajně během německé invaze do Francie předala informace nacistickému ministru zahraničí Joachimovi von Ribbentropovi. Ten měl být i jejím milencem.

V letech 1940-1945 vévoda v roli guvernéra na Bahamách údajně řekl tisku, že "by to byla tragédie pro svět, kdyby Hitlera porazili".

Po válce se vrátili do Francie, vévoda zemřel v roce 1972 a vévodkyně jej přežila o 14 let. Podle nově zveřejněných dokumentů se zdá, že ani vévoda, ani vévodkyně nenalezli role, které by je naplňovaly, od chvíle, kdy se on vzdal koruny. Jak vévodkyně jednou pronesla: "Nemůžete abdikovat a být spokojený."

Král Eduard VIII. to zabalil...

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ