Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) obvinila Itálii z porušování lidských práv migrantů přijíždějících do země z Afriky přes Středozemní moře. V jednotlivých případech prý došlo i k případům mučení.
Podle zprávy AI docházelo k bití, mučení elektrickým proudem a sexuálním útokům. Jde o několik málo incidentů, které byly většinou reakcí na odpor migrantů při snímání otisků prstů. Zpráva AI byla vypracována s využitím výpovědi víc než 170 migrantů, z nichž 24 si stěžovalo na nezákonný postup policistů. Italské úřady zatím na informaci AI nereagovaly.
Itálie je po uzavření takzvané balkánské cesty hlavním příjemcem migrační vlny. Z rozhodnutí Evropské unie byly v zemi vytvořeny takzvané hotspoty, tedy centra pro identifikaci přistěhovalců. Migrantům jsou v nich snímány otisky prstů. Mnoho z nich ale tento proces odmítá podstoupit a směřují na sever do bohatých evropských zemí.
AI proces identifikace v hotspotech odmítá. Tvrdí, že vyčerpaní a vystrašení lidé, kteří nemají potřebné informace o azylových procedurách, v hotspotech musejí odpovídat na otázky, které mohou negativně ovlivnit jejich budoucnost.
AI kritizovala i Evropskou unii. "Ve svém odhodlání snížit přesun uprchlíků a migrantů do dalších států unie, lídři EU dovedly italské úřady až na hranici, i za hranici legálnosti," uvedl Matteo de Bellis z AI. Podle Amnesty International se někteří migranti brání odebrání otisků prstů proto, že chtějí o azyl požádat v jiné zemi, například proto, že tam mají příbuzné.
Amnesty International též kritizuje nefunkčnost systému přerozdělování uprchlíků do jiných zemí unie. "Princip solidarity se ukázal jako iluzorní: zatím bylo z Itálie přerozděleno jen 1200 lidí ze slíbených 40 tisíc, a přitom jen letos připlulo do Itálie přes 150 tisíc migrantů," připomněla AI.
AI nicméně přiznala, že chování většiny italských policistů k migrantům je profesionální a že valná většina případů odebírání otisků prstů probíhá bez incidentů.