V Turecku není třeba prodlužovat výjimečný stav, dohodl se ve čtvrtek nově zvolený prezident Recep Tayyip Erdogan se šéfem tureckých nacionalistů. Informovala o tom agentura ANSA. Výjimečný stav byl vyhlášen po neúspěšném pokusu o vojenský převrat v červenci 2016. Poté byl každé tři měsíce obnovován. Poslední prodloužení skončí 18. července.
Devlet Bahçeli, šéf nacionalistické Strany národní akce (MHP) hrál nezanedbatelnou roli v Erdoganově volebním úspěchu. Bez podpory jeho strany by prezidentova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) nemohla sestavit vládu. Erdogan odvolání výjimečného stavu během volební kampaně slíbil, kdežto Bahçeli tomuto plánu původně údajně nakloněn nebyl.
Erdogan v neděli vyhrál jak prezidentské volby v prvním kole, tak prakticky i volby parlamentní - jeho AKP získala přes 43 procent hlasů a MHP dalo hlas přes 11 procent voličů. Turecko po volbách oficiálně přechází na prezidentský systém s posílenými pravomocemi hlavy státu.
OSN odhaduje, že během výjimečného stavu bylo zatčeno 160 tisíc osob a 152 tisíc lidí přišlo o zaměstnání ve státní správě.