Erdogan v Berlíně nebodoval. Vstup do EU na svatýho Dyndy?

Zahraničí
4. 2. 2014 16:55
Merkelová a Erdogan v Berlíně. Za kencléřčinými úsměvy ostražitost.
Merkelová a Erdogan v Berlíně. Za kencléřčinými úsměvy ostražitost.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan požaduje od Berlína větší podporu v jeho snahách o vstup do Evropské unie. Německá kancléřka ale zůstává zdrženlivá a hovoří jen o "procesu s otevřeným výsledkem". Po snaze o ofenzívu šarmu při nynější návštěvě Spolkové republiky zažil šéf turecké vlády studenou sprchu.

Stalo se tak na dnešní společné tiskové konferenci, na níž Angela Merkelová vyjádřil "jen" spokojenost s tím, že se loni podařilo jednání, která stále více či míně drhnou, odblokovat.  O termínu jejich završení ale kancléřka nechtěla spekulovat.

EU loni po odmlce v přístupových rozhovorech otevřela jednání o kapitole 22, která se týká regionální politiky. Merkelová dnes uvedla, že rozhovory v této oblasti běží dobře. "Umíme si velmi dobře představit, že kapitoly 23 a 24 o právním státu budou otevřeny co nejdříve," řekla německá kancléřka.

K tomu, zda Turecko do unie skutečně vstoupí, se ale vyjádřila zdrženlivě. "Souhlasím s tím, že se budou konat přístupové rozhovory. Ale je to proces s otevřeným výsledkem a není časově ohraničený," řekla Merkelová.

Kdy se začnou v EU masově šít burky?"Není žádným tajemstvím, že já se stavím k plnohodnotnému členství Turecka (v EU) skepticky, na tom se nic nezměnilo," dodala.

Turecko začalo o vstupu do EU jednat už v roce 2005, souběžně s Chorvatskem, o které se unie rozšířila loni.

Vyjednávání blokují mimo jiné územní spory s Kyprem, proti tureckému členství se ale postavila i část západoevropských politiků.

Loni Brusel velmi nespokojil tvrdý postup Erdogana a spol. proti rozsáhlým protivládním protestům, které začali v parku Gezi v Ankaře. Postupně se rozšířily do dalších měst a dalších měst.

V uplynulých týdnech turecká vláda ostře zakročila proti policistům a pracovníkům justice, kteří vyšetřovali rozsáhlou korupci kruhů blízkých Erdoganovi.

Stále častěji se objevují obviňování, že turecká vláda omezuje svobodu tisku a hodlá ulehčit úplnou cenzuru internetu.

Mnozí evropští politici varují před plíživou islamizací v Turecku.

Autor: - pp -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ