Německý spisovatel
Erdoganův kritik Akhanli byl zatčen ve Španělsku
19.08.2017 18:24 Aktualizováno 19.08. 21:49
Ve Španělsku byl na základě zatykače vydaného Interpolem zadržen německý spisovatel tureckého původu Dogan Akhanli. Patří ke kritikům tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho právník řekl německému listu Der Spiegel, že zatčení je součástí tažení proti těm, kdo kritizují Erdogana a žijí jinde v Evropě. Německo požádalo Španělsko, aby Akhaliho do Turecka nevydalo.
Španělská policie Akhanliho zatkla v Granadě a Španělsko spisovatele vydá jedině tehdy, až Ankara španělské soudy přesvědčí o tom, že je Akhanli z něčeho vážného obviněn.
Německé ministerstvo zahraničí požádalo Madrid prostřednictvím velvyslanectví ve Španělsku, aby zatčeného do Turecka nevydávalo. Německo také požaduje, aby Španělsko umožnilo poskytnout Akhanlimu co nejrychleji konzulární pomoc. Spisovatel byl ve Španělsku na dovolené a občanství má výhradně německé.
Mezi německými politiky informace o Akhanliho zadržení vyvolala kritiku. Šéf sociálních demokratů Martin Schulz považuje za skandální, že Erdogan nechává nevinné aktivisty za lidská práva a novináře zavírat do cel ve své zemi. "Pokud se o to nyní snaží mimo území Turecka, musíme se proti tomu my jako Evropané postavit a říci rozhodně Ne," sdělil Schulz. Předseda německých Zelených Cem Özdemir prohlásil, že v Evropě nelze zatýkat oponenty tureckého režimu jako zločince. "Jak daleko Erdoganovi dovolíme v Evropě zajít?" sdělil.
Muž byl v 80. a na začátku 90. let v Turecku vězněn za své opoziční aktivity, k nimž patřilo vydávání levicových novin a kniha o genocidě Arménů. Z Turecka uprchl a od roku 1995 žil a pracoval v Kolíně nad Rýnem. Německé ministerstvo zahraničí zatím případ nekomentovalo.
Poslanec za německé Zelené Volker Beck zadržení označil za politickou záležitost a požádal německé ministerstvo zahraniční, aby zabránilo Akhanliho vydání do Turecka.
Vztahy mezi Tureckem a Německem jsou napjaté od loňského nezdařeného puče. Německo kritizuje Ankaru za čistky mezi údajnými pučisty. O práci přišlo nebo bylo sesazeno do nižších pozic 150 tisíc lidí, 50 tisíc osob skončilo ve věznicích. Je mezi nimi i desítka Němců, z nichž někteří mají také turecké občanství.
Erdogan v pátek vyzval tureckou menšinu v Německu, aby v zářijových volbách nedala hlas politikům, kteří jsou podle něj nepřáteli Turecka a k nimž řadí i kancléřku Angelu Merkelovou. Německo to považuje za hrubé vměšování do vnitřních záležitostí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.