EU a Afrika chtějí lépe bojovat proti nelegální migraci

Zahraničí
3. 4. 2014 15:50
Evropští a afričtí lídři se do roku 2000 sešli počtvrté.
Evropští a afričtí lídři se do roku 2000 sešli počtvrté.

Státy Evropské unie i africké země zintenzivní boj s nelegální migrací a těmi, kdo na snaze lidí dostat se do Evropy vydělávají. Shodli se na tom na závěr dvoudenního summitu v Bruselu lídři evropských zemí i jejich partneři z Afriky. Pětibodové prohlášení týkající se potírání nelegální migrace také zdůrazňuje spojení této problematiky s potřebou rozvoje afrického hospodářství.

Problematiku migrace za klíčový problém označil na tiskové konferenci na konci dvoudenního summitu i stálý předseda jednání zemí evropské osmadvacítky Herman Van Rompuy. Migrace měla v jednání summitu natolik výrazné místo, že byl závěrům o ní věnován zvláštní dokument.

Evropou loni otřásla tragédie u jihoitalského ostrova Lampedusa, kde si ztroskotání lodi plné uprchlíků ze severní Afriky vyžádalo několik stovek obětí. Podobná neštěstí se, byť v menším rozsahu, přes snahy pohraničníků a námořních sil evropských zemí několikrát opakovala.

Angela Merkelová s angolským vicepremiérem Manuelem Domingosem Vicentem.Předsedkyně Komise Africké unie Nkosazana Dlaminiová-Zumaová v Bruselu zdůraznila potřebu vzdělávání hlavně mladých občanů afrických zemí, kterým často chybí schopnosti potřebné k úspěchu v současné společnosti.

"V Evropě hledají zelenější pastviny. Pokud ale uspějeme ve vzdělávání našich lidí, nebudou přijíždět přes Lampedusu. Přiletí na letiště, budou vítaní a pomohou rozvoji nejen Afriky, ale budou moci prospět také Evropě," zdůraznila někdejší jihoafrická ministryně zahraničí i vnitra.

Africké země a EU se kvůli migraci dohodly na vypracování pravidel účinné spolupráce při potírání nelegálních cest, od prevence přes posílenou kontrolu hranic a hraničních přechodů a boj s pašováním lidí až po pravidla návratu migrantů a především řešení příčin takového pohybu osob. Zlepšeny naopak mají být možnosti pro legální cestování mezi kontinenty i uvnitř. Materiál také zdůrazňuje potřebu ochrany lidských práv a mezinárodních i regionálních pravidel pro ochranu uprchlíků či žadatelů o azyl.

Celková spolupráce Evropy a Afriky se má do roku 2017 odehrávat v pěti klíčových oblastech, plyne z hlavních závěrů summitu. Jsou jimi bezpečnost a zajištění míru, rozvoj demokracie a podpora lidských práv a "dobrého vládnutí", podpora vzdělávání a schopností obyvatel, ale také hospodářský rozvoj a snaha o propojení a integraci Afriky a též globální témata jako jsou klimatické změny a podobně.

Předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso (vlevo) a předseda Evrospké rady Herman van Rompuy (vpravo) s nigerijským prezidentem Goodluckem Jonathanem.Předseda Evropské komise José Barroso novinářům připomněl, že v minulosti se na podobných schůzkách hovořilo vždy ponejvíce o problémech a potížích. "O těch se nyní mluvilo také, ale důležité byly hlavně nejrůznější otevírající se možnosti a příležitosti," uvedl.

Stejně jako ve středu německá kancléřka Angela Merkelová Barroso ve čtvrtek zdůraznil, že africké problémy musí řešit v první řadě sami Afričané a Evropa jim při tom může jen pomáhat. Podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka má evropsko-africké partnerství obrovský potenciál.

Končící dvoudenní schůzka Evropy s Afrikou byla po Káhiře v roce 2000, Lisabonu v roce 2007 a Tripolisu před čtyřmi lety čtvrtou v pořadí. Konala se pod heslem "Investice do lidí, prosperity a míru". Následující summit je plánován na rok 2017.

Autor: ČTK Foto: ČTK/SCANPIX SWEDEN/AA/TT/AP/Yves Logghe/eric vidal

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ