EU a NATO se domlouvají na spolupráci ve 40 konkrétních věcech

Zahraničí
6. 12. 2016 16:00
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Více než čtyři desítky konkrétních bodů pro vzájemnou spolupráci v sedmi širších oblastech potvrdí Evropská unie a Severoatlantická aliance. Novinářům to při příchodu na dnešní jednání ministrů zahraničí NATO řekl v Bruselu generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Jak připomněl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, mohou se obě organizace vzájemně vhodně doplňovat, aniž  si navzájem konkurovaly.

Nyní dohodnuté konkrétní kroky, včetně jejich časového rozvrhu, se týkají součinnosti obou organizací v oblastech jako kybernetický boj, hybridní hrozby, mechanismy včasného varování, paralelní cvičení nebo spolupráce na moři, připomněl při příchodu novinářům generální tajemník NATO. Stejný dokument, jaký nyní potvrdí alianční ministři zahraničí NATO, by měly také odsouhlasit členské země EU.

Podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka je dohoda jen začátkem dlouhodobého procesu, který Slovensko vítá. "Jsou to dvě organizace, které jsou vybudované na stejných hodnotách. Tři čtvrtiny členů jsou stejné země. Vždy se nám zdálo nelogické, že mezi nimi neexistuje institucionální, formalizovaná spolupráce," podotkl slovenský ministr. Podle názoru Bratislavy by přitom kooperace mohla jít ještě dále než to, co se domlouvá.

Stejně jako Lajčák také český ministr Zaorálek zdůraznil, že EU a NATO se musí vyhnout duplikování svých schopností. "To je něco, co se neustále zdůrazňuje. Nemáme na to, abychom zdvojovali cokoliv," poznamenal Zaorálek. EU by například mohla své bojové skupiny využívat pro nasazení v misích, NATO se soustředí na obranu území svých členů. "Dnes neexistuje v řadě věcí žádná součinnost mezi EU a aliancí, nejsme dnes schopni spolu komunikovat," podotkl a připomněl dvě nyní zcela oddělené instituce EU a NATO zabývající se kybernetickou bezpečností, které teprve nyní začnou navzájem komunikovat.

Pro amerického ministra zahraničí Johna Kerryho je dnešní a středeční schůzka posledním setkáním s evropskými kolegy z NATO. Američané by se dnes na okraj aliančního jednání měli domluvit na své vlastní užší spolupráci s Evropskou unií. Podle Stoltenberga nejde taková dohoda na úkor aliance. "Je to něco, co vítáme, co chápeme jako stavební prvek v našem širokém úsilí o rozvoj transatlantické vazby," podotkl.

Poprvé se naopak v alianční centrále představí šéf britské diplomacie Boris Johnson, který patřil mezi přední zastánce odchodu své země z Evropské unie.

NATO a EU, které mají většinu členů společných, dávají zájem na těsnějším partnerství najevo v nynějším změněném bezpečnostním prostředí, kdy Evropa čelí daleko sebevědomějšímu Rusku i hrozbě terorismu. Součinnost potvrdil podpis příslušného dokumentu na letním aliančním summitu ve Varšavě, EU a NATO dávají najevo, že nynější dohody na něj navazují.

Na neformální večeři budou  ministři zahraničí členských zemí aliance diskutovat o stávající podobě vztahů mezi NATO a Ruskou federací. Podle Lajčáka je třeba kromě jiného "domluvit pravidla komunikace", na nichž podle aliance závisí transparentnost vzájemných vztahů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/AA/ABACA

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ