EU bude cvičit maliské nedisciplinované a zbabělé xenofoby

Zahraničí
18. 2. 2013 14:10
Maliský voják.
Maliský voják.

Po několika dosavadních (ne)úspěších, například v Kongu (DRC), se Evropská unie rozhodla postavit na nohy další africkou armádu. V Bruselu dnes zazněl oficiální startovní výstřel k zahájení výcviku vojska západoafrického státu Mali. Zhruba 200 instruktorů má chránit asi 250 vojáků.

Vyslání kontingentu v počtu 450 mužů schválili ministři zahraničních věcí sedmadvacítky. Výcviková mise bude mít enormní význam pro maliské ozbrojené síly, řekla šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

Výcvik vojáků bundeswehru.Schválená mise EU se v Mali nemá podílet na bojových operacích, konkrétně na bojích s islamisty na severu země. Ty v uplynulých týdnech vytlačily z většiny maliského území v rychlé operaci francouzské jednotky za pomoci maliské armády a vojáků několika dalších zemí v oblasti.

Maliští vládní vojáci se v uplynulých letech opakovaně vyznačovali značnou nedisciplinovaností, špatnou výzbrojí a minimální chrabrostí tváří tvář protivníkovi. To se ukázalo loni, kdy islamisté a Tuaregové ovládli bezmála polovinu malikého území. Vojáci často doslova práskli do bot už tehdy, když ještě nepřátelé nebyli ani na dohled.

V minulých týdnech se opakovaně objevovaly informace, že maliští vojáci popravovali příslušníky jiných etnik, především Tuaregy. Zášť vůči nim u většinového maliského obyvatelstva existuje už dlouho.

"Chceme, aby africké síly byly s to plnit svou úlohu při stabilizaci na severu Mali," prohlásil dnes německý spolkový ministr zahraničí Quido Westerwelle.

Francouzský sniper na severu Mali."Že nyní (mise) dostává zelenou, ukazuje také, že Evropa v takové situaci dokáže jednat s partnery v Evropě, ale hlavně také v Africe," dodal ministr z Berlína.

Německo se chce operace zúčastnit s osmi desítkami vojáků, hlavně s ženisty a zdravotníky. Podle rozhodnutí Spolkového sněmu by Němci měli dorazit do hlavního maliského města Bamaka koncem března nebo začátkem dubna.

Čtyři desítky vojáků bundeswehru se nejspíše přesunou do oblasti středomaliského Ségou, kde už cvičili maliské ženisty do puče v květnu 2012. Na místě zůstaly jak budovy postavené Němci, tak materiál, který tam dopravili.

Do Mali se chystají i Češi. Prvního půl roku by měli na přání Francie, jež velí ozbrojenému zásahu v zemi, střežit velitelství spojenecké operace v Bamaku. Většina vojáků, kteří odjedou na misi do Mali, sloužila už v Afghánistánu, sdělilo české ministerstvo obrany.

České kajmany. Ze sněhu do pouště (foto Miroslav Šindelář).Mandát pro vojáky musí ještě odsouhlasit český parlament, předpokládá se nicméně, že poslanci i senátoři návrh podpoří.

Náčelník generální štábu Petr Pavel navrhl, aby čeští vojáci v Mali měli ve výbavě pancéřové terénní vozy Kajman i obrněnce Iveco.

Transport vojáků do africké země zajistí sama armáda. Převoz techniky musí vedení resortu zajistí Rusové, kteří disponují velkými dopravními letadly. Opět se ukazuje, jak často jsou a budou letadla CASA ve výzbroji české armády k ničemu.

Autor: - pp -Foto: archiv , Miroslav Šindelář (min. obrany ČR) , archiv bundeswehru

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ