EU chce odebrat soukromému konsorciu projekt Galileo

Zahraničí
7. 5. 2007 12:38
bez popisku 9132
bez popisku 9132

Navigační systém Galileo se dostal do slepé uličky a německé předsednictví Evropské unie proto navrhne, aby veřejný sektor převzal od soukromého konsorcia výstavbu a rozmístění satelitů Galilea na oběžnou dráhu. Soukromý sektor by měl převzít provoz systému, řekl v pondělí v Bruselu německý ministr dopravy Wolfgang Tiefensee, který ujistil, že unie chce uvést Galileo do provozu podle plánu v roce 2012.

Evropská unie dala členům soukromého konsorcia pro Galileo ultimátum do 10. května, aby podepsali dohodu o vývoji systému. I když zbývají ještě tři dny, je jen velmi malá naděje, že se konsorcium dohodne, řekl Tiefensee. Podle něj předsednictví spolu s komisí navrhne ostatním ministrům dopravy EU 7. června v hrubých rysech jak dál s Galileem, aby do konce roku byly připraveny detailní kroky a aby systém fungoval v roce 2012.

Česká republika usiluje o získání sídla Galilea, který má konkurovat americkému systému GPS. Jednání o sídle, o něž usiluje dalších deset zemí, nyní usnula.

V konsorciu je evropská nadnárodní společnost EADS, francouzské firmy Thales a Alcatel-Lucent, britská Inmarsat, italská Finmeccanica, španělské firmy AENA a Hispasat a německá skupina vedená společností Deutsche Telekom. Firmy, které měly zaplatit asi dvě třetiny nákladů, se obávají, že trh pro další navigační systém není dost velký a že Galileo nebude ziskový.

Galileo čelí konkurenci čínského navigačního systému, který by měl být v provozu v roce 2012, a další generaci GPS. Ministři dopravy EU dali proto koncem března firmám ultimátum do 10. května, aby se dohodly a uzavřely kontrakt o vývoji Galilea.

Tiefensee v pondělí opakoval, že projekt se dostal do slepé uličky a že je v "hluboké a vážné" krizi. Stejně tak ale zdůrazňoval, že Evropa systém potřebuje, aby mohla být v tomto směru nezávislá. Jde o nejdůležitější projekt EU v oblasti rozvinutých technologií a povede k vytvoření 150.000 pracovních míst, řekl německý ministr.

Evropská komise návrh na nový model pro vývoj Galilea schválí a zveřejní 16. května. Tiefensee potvrdil, že po jednání s komisařem pro dopravu Jacquesem Barrotem se dohodli, že veřejný sektor by měl financovat vybudování infrastruktury Galilea, zatímco soukromé firmy by jej měly provozovat.

Tiefensee nechtěl zacházet do větších podrobností a mluvit o konkrétních číslech. Uvedl jen, že hlavními kritérii nového modelu by měla být rychlost a úspornost. Náklady se nyní odhadují na asi čtyři miliardy eur.

EU a Evropská vesmírná agentura (ESA) vyjednávají o Galileu s konsorciem od poloviny roku 2005. Podle původních předpokladů měl systém využívající 30 družic fungovat už příští rok, nyní EU doufá, že bude hotov do konce roku 2011.

Tiefensee potvrdil, že i podle nových plánů se počet družic nezmění. Uvedl, že ESA letos vypustí druhý ze čtyř zkušebních satelitů.

Americký GPS v 90. letech přinesl revoluci do navigace pro civilní sektor, ale jeho kontrola je nadále v rukou Pentagonu. Unie zdůrazňuje, že Galileo bude přesnější než americký a bude pod civilní kontrolou. Kromě zdarma dostupného veřejného signálu bude nabízet i kódovaný pro komerční využití.

Ilustrační foto: archiv

 

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ