Nejistá budoucnost
EU: co teď s Řeckem? Šok i pohoda, na tahu je Tsipras

06.07.2015 15:01

Řecký premiér Alexis Tsipras musí nyní rychle objasnit, co má v plánu dělat po nedělním referendu, ve kterém voliči odmítli podmínky věřitelů.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Patrik O Clock (13 hlasů) 06.07.2015 11:37

    Tsipras je pro tzv. Západ noční můrou. V Berlíně, Bruselu i...

  • o k (10 hlasů) 06.07.2015 11:10

    Co chce Tsipras, to si Řekové přece odhlasovali v referendu. Hrdí...

  • jan janík (9 hlasů) 06.07.2015 11:06

    Řecko bylo přijato do EU i když neplnilo podmínky přijetí. Proč asi...

  • Deadman´s Hand (8 hlasů) 06.07.2015 11:10

    Tak nějak... ...ovšem to rozpuštění Amík nedopustí, to radši udělá v...

  • Radek Soukup (8 hlasů) 06.07.2015 12:17

    Když se můžou cpát miliardy z našich daní nacistické Ukrajině, proč...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

řecké firmy si zvykly neplatit řádně daně, dotovaný přebujelý systém si taky zvykl na bonusy, žili si nad poměry k nepoměru výkonu ekonomiky k tomu kamuflovali a falšovali, průměrný duchod měli na začátku až 44 600,- Kč po přepočtu, poté byl sražen na okolo 20 000,- nejnižší mají 16 000,- a už jim to nestačí, řvou že nemůžou vyjít, když přitom duchod v ČR je okolo 12 000,-, Litva 13 000,- a nejchudší Bulharsko mají 7 000,-, takže když nedokáží platit řádně daně, závazky a splácet dluhy nemají co pohledávat v EU a mít vymoženosti EURa dotovaného hlavně Němci

1 hlas

Hlavně, že blbec Zeman podepsal s velkou slávou Euroval a tím to, že dá záruku na řecký dluh ve výši 300 miliard. Předchozí vlády pravice přiotom o tomto závazku nechtěli ani slyšet. Zatleskejte Zemanovi.

0 hlasů


Největší dluhy v Řecku vznikly za pravicové vlády (2004-2009) kdy se snížily daně o 10%.-----
Pravice se nám snaží nalhat, že za dluhy v Řecku může levice, a manipuluje s fakty a informacemi.
1)Vysoké platy úředníků nejsou sociální výdaje, a podíleli se na nich levice i pravice.
2)Hlavními důvody řeckého dluhu jsou korupce, a špatný výběr daní. Řecko dluží 300 miliard dolarů, ale jen v roce 2009 nevybrali na daních 44,2 miliardy. (zdroj E15 z 24.2.10)tedy typické pravicové symptomy
3)Řecko dává na sociální výdaje 23% z HDP, ČR 18% a Švédsko 33%, přesto mělo Švédsko loni nejmenší schodek.(zdroj Eurostat z 1.5.10)
4)Největší veřejné dluhy mají země s nejmenšími daněmi (tedy převážně pravicové orientované) a nejnižší s daněmi nad 45% (tedy spíše levicově orientované) (zdroj Atlas z 25.4.10)
5) Největší dluhy v Řecku vznikly za pravicové vlády (2004-2009) kdy se snížily daně o 10%.
6) USA mají druhý největší dluh v % na hlavu z HDP. V USA je liberální kapitalismus od roku 1776, a jen z toho jen 4 roky neměli dluh. V současnosti dluží průměrný Američan 42 000 dolarů (850 000 Kč) zatímco průměrný Čech 121 000Kč. (zdroj E15 19.5.10)
V současné době jsou členové minulé vlády nezvěstní, nikdo je není schopen sehnat. Nejbohatší Řekové vytunelovali svou zem a teď z ní prchají. Kupují si nemovitosti v LoNdýně a USA. Začátkem května nová řecká vláda (levicová) zveřejnila seznam 150 lidí, kteří šidili nebo se vyhýbali placení daní, a v současnosti se připravuje další seznam.
Proč o tom média neinformují?TAKÉ VÁS OBELHÁVAJÍ jak nás v ČR ?

5 hlasů

Největší dluhy nasekalo Řecko po volbách v roce 2010, kdy levice prohlásila po vzoru Špidly, že zdroje jsou.

1 hlas

jak zabráníte bankami zkorumpovanému politikovi zadlužit zemi? absolutní prvenství v sekání dluhů Jednoznačným vítězem je Miroslav Kalousek, který po dobu své funkce zadlužil ČR o 658 476 164 384 Kč novinářské stvůry obelhaly národ
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vsichni-lzou-o-tom-kdo-nasekal-dluhy-statu-Zde-jsou-propocty-ktere-nepotesi-pana-377192

5 hlasů

zeptám se nadávačů na Řecko, proč jste nezabránili Kalouskovi v rekordním sekání dluhů ?

2 hlasy

Tady pisatelé nadávají jeden na druhého a přitom mnozí neví, že Kalousek naplánoval v r. 2009 schodek rozpoštu na 90mld Kč a ten potom byl na konci roku 192mld Kč. To je zločin proti národu.

4 hlasy

Když von Chemický Alí si to jen popletl, zrovna jako s tou krizí.

1 hlas

Řecko sedí na obrovských zásobách surovin
novinky.cz/ekonomika/274066-je-to-cele-komplot-rec - ko-sedi-na-obrovskych-zasobach-surovin.html
Proč se některé státy tváří, že chtějí pomoci Řecku, ale ve skutečnosti to vypadá, že se tuto zemi snaží dostat na kolena a ovládnout ji? Odpověď může nabídnout zpráva Organizace spojených národů zveřejněná francouzským listem Le Figaro. Ta konstatuje zásadní věc: Řecko má pod sebou obrovské zásoby vzácných surovin

4 hlasy

Ty mas taky pod sebou nasrano.

0 hlasů

Lepší pod sebou než v hlavě jako ty.

5 hlasů

Za okupaci nám dlužíte 279 miliard eur, vzkazují Atény do Berlína
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/366278-za-okupaci-nam-dluzite-279-miliard-eur-vzkazuji-ateny-do-berlina.html
na co Německo čeká ,proč exekutoři nejednají a nezbavují majetek Německa ?

3 hlasy

ekonomický vrah: Manuál http://www.youtube.com/watch?v=pHqc-YgbsVg Válka proti demokracii (cz tit.) http://www.youtube.com/watch?v=YOXAlSsma2A

cílem je přivedení zemí do dluhů je dluhové otroctví a vytunelování cenného státního majetku korporacemi tuto taktiku dělá MMF nepřetržitě po celém světě , zkorumpovaní politici sekají dluhy ,(jako Hušák v Sazce ) ,a občan v tomto zrůdném režimu nemá tomu jak zabránit , politika zkorumpuje USA ,CIa, Korporace, zbrojaři kdokoliv ......následně MMF přiškrtí ekonomiku škrtformami ,následuje bankrot nebo vydírání a rozprodej státního majetku zotročené země

4 hlasy

Řekové jdou hrdě do prd.....Začne chudoba a skončí demokracie. Komu Řecko padne do náruče?

2 hlasy

To neni tezka otazka. Putin uz slibuje.

0 hlasů

Čína zahájila aktivní jednání s Evropskou unií a Řeckem o řešení dluhové krize Řecka, prohlásil v pondělí náměstek šéfa čínské diplomacie Cheng Guoping.

„Čína v současné době aktivně jedná s EU a Řeckem o tom, jak vyřešit tuto krizi. Věříme v to, že díky úsilí všech stran se ji podaří náležitým způsobem urovnat. Toto řešení bude mít totiž obrovský vliv nejen na Řecko a Evropskou unii, ale i na celou světovou ekonomiku", prohlásil Cheng Guoping na briefingu.

Čína mnohokrát prohlašovala, že hájí jednotnou Evropu a přála by si, aby Řecko zůstalo v eurozóně.

Více: http://cz.sputniknews.com/byznys/20150706/652347.html#ixzz3f6mRVDq2

3 hlasy

Když se můžou cpát miliardy z našich daní nacistické Ukrajině, proč nepomoci Řecku ? Řecko je - přes všechny jejich průsery - náš civilizační okruh, což se o té posrané a čpící nacistické žumpě, Ukrajině, rozhodně říct nedá.

8 hlasů

Vzdyt muzes svoje penize poslat Recku. nikdo ti nebrani.

1 hlas

Poslat je může, ale tvoje daně jdou bez tvého souhlasu fašistům v Kyjevě, milým imigrantům, cyklostezkám, penzionům .....

2 hlasy

Poslat je může, ale tvoje daně jdou bez tvého souhlasu fašistům v Kyjevě, milým imigrantům, cyklostezkám, penzionům .....

0 hlasů

Nejvetsi ruda vemena jako npnp-jarajara nebo trdla herout s vranou taky kvici o placeni dluhu.
Kdyz si nackove v Kyjeve odhlasovali neplaceni, tak tu ti sami debilove hykali blahem.

Nechte Reky, at si natisknou Drachmy. Ale to se belibi Velkemu Mirotvornemu Opicakovi. Za Drachmy si moc americkych "humanitarnich" zbrani moc nekoupi :-)))))))

7 hlasů

Nejlepsi bude, kdyz prejdou na zlaty rubl. Uz ho nekdo nekdy videl?

2 hlasy

aaaaaa rudý vemeno je tady.

0 hlasů

Soudruzi si v Recku zatancovali a ted prijde kocovina po opicce z ouza.

4 hlasy

Tsipras je pro tzv. Západ noční můrou. V Berlíně, Bruselu i Fašingtonu jedou nezvy na plný obrátky.
1) Řecký dluh je nesplatitelný bez ohledu na výsledky referenda, takže o dluhu samotném to není
2) Řecký dluh je největším průserem pro Merkelovou. Kdyby řekli Řekové ANO, mohla Merkelová před svými voliči ještě nějakou dobu předstírat, že se to řeší. Takhle to prasklo a Merkelová se bude zodpovídat voličům, že prošustrovala kvůli jakési EU jednotě desítky miliard, které jsou v prdeli
3) Zkrachovalé Řecko odejde z Eurozóny a nastartuje rozpad EU, nebo zoufalá Merkelová s Hollandem vymyslí další fintu na své voliče a bude Řecko dotovat dál. Obojí pro ni bude politickou katastrofou
4) Příští týden jede Tsipras na zasedání skupiny BRICS. Z toho už jdou na tzv. Západ mrákoty, protože by to pro něj mohl být geopolitický průser: vyústění čínské Nové hedvábné stezky do Evropy v přístavu Pireus, ruský plynovod na Balkán, ruské vojenské základny na řeckých ostrovech, jižní křídlo NATO definitivně v prdeli atd.
Probruselští a proameričtí análníci budou mít pokažené léto ...

13 hlasů

..Putin ti na nwějaké základny na řeckých ostrovech sere...

1 hlas

Putin sewe především na lidi typu Shimurda.

2 hlasy

A Machacek to jako poslusny lokaj po vsech uklizi.

0 hlasů

Jj, ja myslim, ze spis ted dojde brzo v Recku k velkym nepokojum, protoze je Recko uplne na dne a ani Putin nema prostredky, jak jim z teto slamastiky pomoc.
Mimochodem v Cine doslo za minuly tyden k poklesu akcii o 30% a vypada to, ze ten tvuj slavny BRICS jde do kopru soudruhu.

3 hlasy

malinko jsi opomenul, že od listopadu do poloviny června tyto akcie zdvojnásobily svoji cenu. A za domácí úkol - posílily nebo oslabily ?

0 hlasů

Celý BRICS je financován obrovskými čínskými rozpočtovými přebytky Do Nové hedvábné stezky hodlají Číňani prostřednictvím Asijské investiční banky investovat stovky miliard dolarů, které by jinak "zplesnivěly na hromadách". Jenom částka za pronájem Pirea by stačila na financování provozních výdajů celého řeckého státu. Číňani by teoreticky mohli splatit i řecký dluh, ale proč by to dělali, že? Ať si ho pro ně konkurenční MMF, EB a Eurozóna odepíše.
Běž si dát studenou sprchu, anaálníku. Teda jestli něco takového ve svém brlohu vůbec máš. )))

8 hlasů

Ted nam jeste zazpivej tu o zlatem rublu. Muzes to zkusit jako dute s Vomackou alias Bi-tydnem. Teplousi jste na to oba dost velci:-)

1 hlas

duet

0 hlasů

Neslyšet něco kdysi o zlatém rublu, tak se ti z palice ani jiná myšlenka nevylíhne.

0 hlasů

Tak schvalne, kdy otevrou v Recku banky a co tam na obyvatele bude cekat:-)

1 hlas

Bude to hnědý a bude to smrdět :-D

2 hlasy

Hluboké zadlužení Řecka má počátek ve druhé polovině 90. let 20. století, kdy bylo u moci Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) premiéra Kostase Simitise. Ačkoliv snaha o zabezpečení vysoké životní úrovně obyvatel měla podíl na rostoucích státních výdajích, daleko větší měrou se na nich podílely předražené státní zakázky. V roce 1997 řecké hlavní město Athény získalo právo na pořádání olympijských her 2004. To byl Simitisův velký politický úspěch. Kromě nových sportovních areálů bylo kompletně rekonstruováno mezinárodní letiště, výrazně rozšířeno athénské metro a příměstský dopravní systém. Okolo metropole byla postavena nová dálnice „Attiki Odos“, která, ač z velké části financována ze státních peněz, evropských fondů a půjček, za které ručil stát, byla svěřena do soukromých rukou.[1][2]

Na druhou stranu Simitisova vláda v roce 1998 nepřivedla Řecko do eurozóny, když nedokázala splnit konvergenční kritéria. Poté začala řecká vláda falšovat statistiky o velikosti rozpočtového deficitu a současně pomocí nekalých transakcí prostřednictvím investiční banky Goldman Sachs opticky snižovala výši zadlužení státu. Tyto machinace pomohly Řecku k přijetí eura od 2001. Do té doby si Řecko pomáhalo „umazávat“ dluh také pomocí devalvace drachmy; po vstupu do eurozóny zase získalo přístup k levnějším půjčkám na další a další investice. Díky tomu se řecká ekonomika v letech 2000–2007 řadila mezi nejrychleji rostoucí v rámci eurozóny (roční přírůstek 4,2 % HDP)

V březnu 2004 Eurostat odmítl (již podruhé) statistická data poskytnutá řeckou vládou jakožto zmanipulovaná a následně též Evropská komise obvinila Řecko ze špatné fiskální politiky. V téže době korupční skandály a další potíže vyústily ve volební porážku strany PASOK a vlády se ujala konzervativní pravicová strana Nová demokracie (ONNED). Nový premiér Karamanlis pak nechal provést finanční audit, jehož výsledek ukázal, že údaje, na jejichž základě bylo Řecko přijato do eurozóny, Simitisova vláda zfalšovala. Navíc se ukázalo, že ačkoliv do olympijských her zbývalo již jen pár měsíců, řada staveb dosud nebyla hotova – urychlené dokončení způsobilo vícenáklady a další zadlužení země.

2 hlasy

Tihle nastartovali pád Řecka. To až tady bude zase nějakej vejr jako je Vránek vykřikovat že to byla pravicová vláda.

Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) premiéra Kostase Simitise

0 hlasů

Krátce po volbách 2009 vypukl neuvěřitelný skandál,kdy se zjistilo,že předešlá,pravicová vláda kryla své dluhy,způsobené nezodpovědným hospodařením(např. za posledních 5let vlády pravice se počet pracovníků parlamentu zdvojnásobil!).Deficit zatajovali různými machinacemi(i když určité indicie tady již byly a když se to pak provalilo,bylo již pozdě!Dluhy ve skutečnosti byly obrovské(né uváděných 6%,ale 12,7%HDP !!!).Byl to šok jak pro celé Řecko,tak v mezinár.měřítku.

1 hlas

Půjčil někdo tady z diskutujících větší obnos? Jestli jo chtěl ten dotyčný peníze vrátit?
Já už si tady díky některým diskutujícím připadám divně že chci svoje peníze zpět. :-D

3 hlasy

Pane Brodský, přesně napsáno.

2 hlasy

Ti kriklouni, co tady blahoreci Reky, jsou pobiraci davek.

4 hlasy

Nemusime chodit pro priklady do Recka. Zdejsi ruda celadka si taky mysli, ze Eura rostou na strome a staci se jen natahnout a zacit sklizet. Dokonce Vlastik Smutny tady tvrdil, ze v Recku je sklizen 2x do roka.

5 hlasů

Co chce Tsipras, to si Řekové přece odhlasovali v referendu. Hrdí Řekové chtějí odpustit dluhy a co nejrychleji obdržet další peníze. Možná ještě omluvu za ten terorismus, kterému byli vystaveni.

10 hlasů

Ono opravdu nemá smysl pokračovat v "úsporných opatřeních", která srazila ekonomiku o 27%, čímž zvýšila poměr dluhu k GDP a finanční situaci v Řecku ještě zhoršila. Jediné, čeho úspory dosáhly, bylo to, že učinily splacení dluhu ještě více nemožným.
Pro EU se stává větším problémem než splácení "řeckého" dluhu z kapes německých poplatníků to, že řecká vláda po dlouhé době reprezentuje zájmy svých občanů a nedala se (zatím) zastrašit ani zkorumpovat. A proto musí být Řecko potrestáno, aby nedalo příklad Španělům a Italům. Ven z eurozóny, to může v důsledku znamenat i ven z EU a třeba i ven z NATO.

6 hlasů

Kdyby ty peníze narvali do ekonomiky a začali makat tak nemuseli být tam kde jsou teď. To že to prožerou nevytvářej pracovní místa za to EU fakt nemůže.

2 hlasy

Kájiku, ty nevíš.... Z peněz, které řecko dostalo jako půjčku muselo z 90ti% nakoupit zbraně. Pouze 10% šlo do obnovy hospodářství. Je normální, aby stát s 11ti miliony obyvatel měl 200 stihaček a ponorky? Takže o prožrání půjček mohou mluvit leda blbci, co opakují lži našich politiků a médií.

1 hlas

Kdyby jsou chyby. Prachy rozkradly především předchozí řecké vlády. Řecko s eurem nikdy nemohlo být a v dohledné době nebude konkurenceschopné.
Můžete lidem v Řecku sebrat penze a nechat je zase pást ovce a kozy jako v antice, ale kozím sýrem a olivami svoje dluhy nesplatí ani za 100 let.

5 hlasů

Ano s tím souhlasím předchozí vlády prachy rozházeli ale nová vláda přeci nemůže říct že přestane platit bez následků. Nechtějí přistoupit na úsporná opatření. To bylo podmínkou pro poskytnutí dalších peněz. Chtějí pouze brát ale nic pro to nedělat. Což mi silně připomíná naše nepřizpůsobivé obyvatelstvo.

1 hlas

Řekové žádná úsporná opatření nepraktikovali a nutné reformy také neprovedli.

6 hlasů

Pro EU se stává větším problémem to, že řecká vláda chce po státech EU další a další peníze, které hodlá rozházet na státní zaměstnance, důchodce a na armádu. Nic jiného.

3 hlasy

Ať jim je nedávají, ať si Řekové natisknou drachmy...Jenže současná situace bankám vyhovuje - to je ten problém - zájmy finanční oligarchie jdou proti zájmům zbývajících 99% obyvatel Evropy. Aneb: "proč neúvěrovat bankrotáře, když nám úroky zaručeně splatí německý daňový poplatník...."

7 hlasů

Řecko bylo přijato do EU i když neplnilo podmínky přijetí. Proč asi ?? Neměla větší zájem EU ? A nyní, když jste nás chtěli, tak si nás živte ! Vzhledem k tomu že „pomoc“ je zahnala ještě víc do úzkých, dávám jim za pravdu. Doufám, že další dlužníci na řadě netrpělivě očekávají další „řešení“ :-) a amík trne hrůzou, aby nemusel jednat místo s jedním vůdcem své kolonie, ale s 28 :-).Rozpusťte raději ten spolek padlých holek hned, ať mohou státy žít a spolupracovat přirozeně a ne pod nesmyslnými befely a doplácením jeden na druhého.

9 hlasů

Jasně EU měla zájem sypat peníze do bezedné díry :-D Větší zájem mělo Řecko protože si spočítali že je po vstupu bude EU živit. Napůjčují si nesmysl a teď chtějí mazání dluhu. Jeď do Chánova a rozdávej tam peníze a chtěj po nich aby šetřili neutráceli to v hernách a zachlast. Peníze si vezmou naslibujou a až budeš chtít peníze zpět tak na tebe budou řvát že jsi rasista. Řecko kvičí že jsou vydíráni atd.

3 hlasy

Tak nějak... ...ovšem to rozpuštění Amík nedopustí, to radši udělá v Athénách další Majdan.

8 hlasů

Stačí když budou dál vládnout levičáci a Majdan přijde sám. Lidi ten socík dlouho nevydržej nikde, a v Řecku už vůbec ne.

0 hlasů

Je čas udělat Řecku pá pá. Vezměte si zpět svojí drachmu. Já tenkrát kupoval za korunu 8 drachem dneska by jich bylo tak 100

3 hlasy

A mimochodem tohle není problém jen Řecka, Podívejme se kolik států v EU hospodaří s vyrovnaným či přebytkovým rozpočtem. Moc jich není. EU je jak domeček z karet.

5 hlasů

Stačí snížit nesmyslné sociální výdaje a všechny státy EU budou hospodařit s obrovským přebytkem.
To by se ale muselo sebrat volební právo nepracujícím a Evropani by se museli probrat z levicového opojení.

1 hlas

presne tak

0 hlasů

Přestat jim posílat prachy. To by se hned vidělo, na kolik parazitů typu Tsiprase má řecký stát peněz.
Ale nevypadá to, že by bruselští levičáci měli odvahu to udělat.

3 hlasy

Jak co s ním? Nechat zbankrotovat. A to se mělo stát už dávno. Naše "ojro socan" experimenty tenhle problém nafoukly do mnohem větších problémů než bylo třeba.

4 hlasy




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov