Všechny členské státy Evropské unie souhlasí s tím, aby se unie zavázala snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 20 procent oproti úrovni z roku 1990. Na tiskové konferenci to řekl německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel, který úternímu zasedání svých unijních kolegů v Bruselu předsedá. Podle něj se ale ministři ještě musejí dohodnout na tom, jak konkrétně tohoto cíle dosáhnout.
Gabriel naznačil, že jednání ohledně míry, kterou mají jednotlivé země k omezení přispět, je otevřeno kompromisům. V důsledku se tak může stát, že některé země vzhledem ke své současné situaci budou emise snižovat méně, než určuje jednotný cíl pro celou unii. "Budou země jako například Německo, kde bude snížení emisí skleníkových plynů výraznější," uvedl Gabriel. Na státy bývalého sovětského bloku budou vzhledem k rostoucím ekonomikám požadavky mírnější.
Boj s emisemi neustává
Ministři podpořili také cíl snížit v následujících 13 letech emise o 30 procent, pokud se k evropské iniciativě přidají i další průmyslové státy. K plánu na redukci emisí se původně stavěli s výhradami zástupci Polska a Maďarska, kteří nechtěli, aby šlo o závazný cíl. Švédsko a Dánsko měly naopak zájem, aby závazky byly ambicióznější.
Výsledky úterního setkání ministrů budou základem pro vyjednávání na nadcházejícím summitu EU, který se uskuteční počátkem března. Kromě nejdůležitějšího bodu, jímž je cíl snížit během následujících 13 let emise o zmíněných 20 nebo 30 procent, jsou na pořadu dne i další ekologická opatření. Evropská unie si chce díky intenzivní debatě o dlouhodobých strategiích pro boj s emisemi skleníkových plynů připravit pozici pro vyjednávání o další fázi Kjótského protokolu, které by se mělo uskutečnit koncem tohoto roku. Závazek pětinového snížení dalece překračuje hranice současné legislativy, podle níž má EU snížit do roku 2012 emise o osm procent. Zástupci unie by tak měli dobrý argument, jak přesvědčit co nejvíce zemí, aby se do ostřejšího boje s emisemi pustily také.
Ministři mají dále na programu debatu o nedávno zveřejněné strategii na snížení emisí u automobilů a o zařazení leteckých společností do celoevropského systému obchodu s emisními povolenkami. Budou projednávat také body, které se týkají obnovitelných zdrojů energie.
Na závazném cíli dosáhnout do roku 2020 pětinového podílu energie z obnovitelných zdrojů na celkovém energetickém mixu EU se minulý týden nedohodli ministři v Radě pro energetiku.
Foto: AP
EU: Do roku 2020 omezíme emise o 20 procent
Zahraničí
20. 2. 2007 15:57Dopravní zácpa v Bruselu, kde se v úterý jednalo o emisích
Autor: ČTK