EU loni odmítla 73 procent <span>žádostí o azyl</span>

Zahraničí
4. 5. 2010 14:00
Tak nás tady máte. Dalších 115 černých imigrantů se blíží k Maltě.
Tak nás tady máte. Dalších 115 černých imigrantů se blíží k Maltě.

Obejde se Evropa bez přistěhovalectví?V Evropské unii loni o azyl požádalo kolem 260 tisíc lidí. Ve zhruba 230 tisících případech, o nichž se v roce 2009 rozhodlo, 73 procent žádostí bylo zamítnuto. Data dnes zveřejnil Evropský statistický úřad (Eurostat).

Status uprchlíka dostalo loni v EU 12 procent lidí z těch, o jejichž případech se rozhodovalo. Dalším 11 procentům byla poskytnuta určitá forma ochrany a čtyři procenta žadatelů mohla zůstat v EU z humanitárních důvodů. Některá z rozhodnutí přijatých v roce 2009 se ale týkala i žádostí z předchozích let.

Nejvíce žádostí loni podali Afghánci a občané Ruska (shodně kolem osmi procent všech případů) a Somálci s Iráčany (sedm procent).

Nejčastěji lidé o azyl žádali ve Francii (47 600) a Německu (31 800). Ovšem pokud se vezme podíl žádostí v poměru k počtu obyvatel dané země, pak největší počet připadl Maltě s 5800 žádostmi na milion tamních obyvatel.

ČTĚTE TAKÉ: Pryč s "negry". Italská vládní strana šíří rasismus
                        Afričanů je přes miliardu. Experti: Půjdou do Evropy 

Tak nás tady máte. Dalších 115 černých imigrantů se blíží k Maltě.V řadě zemí velké množství žádostí pocházelo z jedné jediné země. Třeba na Maltě 60 procent z nich pocházelo ze Somálska, v Litvě zase 54 procent z Ruska.

V České republice podle evropských statistiků loni úřady zaznamenaly 1240 žádostí, tedy zhruba 120 na milion obyvatel. Na Slovensku to bylo 810 případů (150 na milion obyvatel). Z 530 rozhodnutí, která loni v Česku padla, bylo 430 zamítavých. Na Slovensku na 315 rozhodnutí připadlo 140 zamítnutí.

V Česku nejčastěji žádali loni lidé z Ukrajiny (16 procent žádostí), Kazachstánu (15 procent) a Mongolska (13 procent). Na Slovensku nejpočetnější skupinou žadatelů byli Pákistánci (21 procent), následovaní Gruzínci (12 procent) a Moldavany (devět procent).

Z oficiální statistiky EU nelze vyčíst, jakých národností jsou žadatelé o politické útočiště, kteří přicházejí z mnohonárodního Ruska. Z dostupných mediálních informací však lze vyvozovat, že mezi ně patří mimo jiné Čečenci, kteří prchají kvůli bojům tamních separatistů proti centrální moskevské vládě.

Na řecko-turecké hranici.Do EU se snaží dostat například přes Polsko, Česko či jiné středoevropské státy.

Kvůli sociálním a společenským podmínkám v Rusku opouštějí zemi také někteří Židé, kteří míří do EU či Izraele.

Před rokem například vyvolala rozruch dějepisná příručka policejní univerzity v Petrohradě, která obvinila za bídu Ruska Židy.

Foto: archiv EK a Profimedia 

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ