EU nenaslouchá Romům, stěžovala si menšina v Bruselu

Zahraničí
8. 7. 2019 13:22
Romové v Bruselu upozorňovali na trvající problémy své menšiny.
Romové v Bruselu upozorňovali na trvající problémy své menšiny.

Na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie v pondělí upozornila demonstrace několika desítek Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí v centru Bruselu. Přímo před budovu Evropského parlamentu se Romové podle Štefana Ponga, jednoho z organizátorů, sešli proto, že vlády unijních zemí romský hlas neslyší.

"V našich zemích - v Čechách, na Slovensku, ve Španělsku, v Portugalsku, Polsku, v Rumunsku, v Bulharsku - nás vlády nechtějí poslouchat. A protože jsme také občané EU, rozhodli jsme se demonstrovat za naše práva zde. V Evropě žijeme přes 900 let a jsme její součástí," připomněl Pongo. Romové jsou podle něj stejně jako dříve dál odsouváni na okraj společnosti, mají horší přístup ke vzdělání, ale také k práci. Pomoc, třeba z evropských peněz, podle něj často končí u lidí, kteří ji ve skutečnosti nepotřebují.

Podle údajů Evropské komise je občany některé z členských zemí unie asi šest milionů lidí hlásících se k romské národnosti. Statistiky ukazují, že přes snahy úřadů i nevládních organizací dál ve velké míře čelí předsudkům a sociálnímu vyloučení.

Někdejší kandidát do Senátu Petr Jano, který nyní žije v Británii, upozornil, že mnoho příslušníků romské menšiny individuálně v některé zemi EU uspělo. "Velké procento je ale pasivní a v pozici, kdy je čím dál více ochuzováno... ne, že by neměli svá práva, ale nenaplňují je," míní. I pondělní demonstrace doprovázená hudbou na náměstí před europarlamentem má podle něj vytvořit "ducha občanského postoje z úrovně EU, které jsou její členské země součástí".

Mezi romské demonstranty přišel český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Europarlament, mezi jehož 751 členy je po eurovolbách sedm zástupců Romů, v této věci podle něj může tlačit na Evropskou komisi, aby se zasadila při řešení tří klíčových problémů menšiny. "Je to boj s chudobou, obrovská nezaměstnanost a popřípadě v některých zemích i lidská práva tak, aby i přístup členských států se změnil," řekl ČTK. Na místě je podle něj tvrdší postup vůči zemím, které například Romům neumožňují vzdělávání nebo udržují existenci romských ghett.

"Evropský parlament se poměrně dost o změny snaží," myslí si Zdechovský, kteří připomněl například pravidelnou organizaci Romských týdnů v EP.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Mundil Stanislav

Další čtení

Námořní pěchota USA, ilustrační foto

Jako pod ozbrojenou okupací, popsala operaci agentů starostka L. A.

Zahraničí
8. 7. 2025
ilustrační foto

Na přepadené lodi v Rudém moři zemřeli dva lidé. Útok trvá druhý den, motory nefungují

Zahraničí
8. 7. 2025
Juraj Cintula, slovenský atentátník

Dohoda o vině a trestu padá. Atentátník na Fica chtěl příliš nízký trest

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ