Kandidát polské vlády na šéfa Evropské rady, europoslanec Jacek Saryusz-Wolski nedostal pozvánku na čtvrteční summit v Bruselu. Oznámila to Malta jako předsednická země Evropské unie. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ohledně pozvání musí panovat shoda všech hlav států a vlád členů EU.
Současný předseda summitů EU, bývalý polský premiér Donald Tusk, který kandiduje na druhé funkční období, má podporu prakticky všech zemí EU. Novinářům řekl, že není na něm, aby hodnotil své dosavadní působení v čele vrcholných unijních schůzek. "Je to na lídrech a zítra (ve čtvrtek) uvidíme. Jedině toto politické grémium může rozhodnout o mé politické a osobní budoucnosti. Jsem na jejich soud připraven," prohlásil. V době, kdy bude summit o jeho pokračování v čele Evropské rady pro dalších dva a půl roku jednat, nebude Tusk v sále a jednání bude řídit maltský premiér Joseph Muscat.
Nesplnilo se tak přání polské vlády, aby Saryusz-Wolski mohl v Bruselu přednést svůj program.
"Náš premiér informoval polskou vládu, že Saryusz-Wolski nebude pozván na summit," citoval Reuters mluvčího maltského předsednictví. "Důvodem je to, že je potřeba jednomyslného názoru všech hlav států," dodal mluvčí s tím, že některým vedoucím představitelům byl nápad Saryusze-Wolského pozvat "vyloženě proti srsti".
Tuskovo zvolení se navzdory odporu současné polské vlády přiblížilo. S odvoláním na diplomaty EU, kteří si nepřáli být jmenováni, se předpokládá, že Tusk vyhraje druhý mandát s drtivou podporou. Proti jeho pokračování nejspíš přímo nevystoupí ani Viktor Orbán, častý spojenec nynějšího polského politického vedení.
Oslovení diplomaté také upozorňovali, že Saryusz-Wolski nikdy nebyl premiérem, což je nepsaná, ale dosud vždy respektovaná podmínka pro šéfa schůzek šéfů států a vlád EU.
"Znám svou roli jako předsedy rady - jsem a také v budoucnu zůstanu vůči všem 28 státům nestranný a politicky neutrální," prohlásil Tusk. Je však prý také jeho rolí i přesvědčením ochrana evropských zájmů a hodnot.
Polská vláda Tuskovi mimo jiné vytýká, že ve své funkci nehájil dostatečně polské zájmy, a také tvrdí, že podporuje polskou opozici. Tusk reagoval poznámkou, že za podobné potyčky není odpovědný.
Polská premiérka Beata Szydlová rozhodnutí Varšavy v dopise ostatním účastníkům summitu zdůvodnila tím, že Tusk několikrát porušil svůj "evropský mandát", když se zapojil do "vyhrocených" sporů na národní úrovni. V dopise jej dokonce obvinila z pokusu o svržení polské vlády neparlamentní cestou.