EU pořádá romský summit. Potlesk a dupání
16.09.2008 12:42 Aktualizováno 16.09. 16:01
Miliony Romů v Evropské unii podle předsedy Evropské komise Josého Barrosa žijí v podmínkách, které jsou v 21. století nepřijatelné. Romové představují největší etnickou skupinu, která kdy na území unie čelila extrémní chudobě, diskriminaci či rasismu, řekl dnes Barroso na dosud největší mezinárodní konferenci, kterou Evropská unie uspořádala na romské téma.
Podle dalšího z účastníků setkání, známého finančníka a filantropa George Sorose, dokonce mnoho Romů žije v nelidských podmínkách. "Vznikají kvůli tomu negativní stereotypy, které pak dále zhoršují jejich situaci," řekl Soros, který již na pomoc Romům vydal kolem 100 milionů dolarů.
Nejdůležitější výzvou je podle něj zlepšit situaci Romů. Za největší úspěch v poslední době v této souvislosti přitom označil loňské rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který dal za pravdu romským rodinám z Ostravska bránícím se proti umisťování svých dětí do zvláštních škol.
"Soud rozhodl, že segregace romských dětí je nezákonnou diskriminací," řekl Soros.
Účastníci konference na jeho slova reagovali hlasitým potleskem a dupáním.
Americký miliardář maďarského původu dále připomněl, že většina Romů v EU žije v nových členských zemích a že se jejich situace po pádu komunismu zhoršila.
Není proto podle něj překvapením, že Romové odcházejí na Západ, což přináší další problémy, jako nedávné rozhodnutí italské vlády odebírat Romům otisky prstů.
Jen v České republice podle dva roky staré analýzy existují více než tři stovky ghett, v nichž žije zhruba 80 tisíc lidí, převážně Romů. Romové v Česku rovněž čelí problémům se vzděláním.
Podle nedávné sondy provedené Nadací rozvoje občanské společnosti jsou romské děti z ghett ve škole méně úspěšné než jejich vrstevníci.
Dalším velkým problémem, který sužuje české Romy, je nezaměstnanost.
Na Slovensku žije podle odhadů kolem 400 tisíc Romů, z toho asi třetina v chatrčích na okrajích obcí a měst, mnohdy bez vodovodu, elektřiny a kanalizace. I slovenské Romy trápí především nevyhovující bydlení a z něj vyplývající izolace, nezaměstnanost a omezený přístup ke vzdělání.
Podle Barrosa ale nelze Romy vykreslovat jenom jako pasivní oběti diskriminace.
Zároveň je však třeba vzít na vědomí, že bohatá většinová společnost má mnohem více možností něco změnit než sami Romové.
Velká část odpovědnosti pak leží na členských státech.
Pokud se věci od základu nezmění, miliony mladých Romů před sebou nebudou mít nic jiného než život plný sociálního vyloučení a marginalizace," řekl předseda Evropské komise.
Romové podle něj potřebují především takové vzdělání, práci a bydlení, jaké má většinová společnost. Řešením je podle Barrosa konstruktivní podpora vzdělávání či podpora zaměstnanosti, která vezme úvahu kulturní rozdíly Romů.
Komise již nyní ze strukturálních programů podporuje řadu aktivit určených na pomoc Romům, což ve svém projevu ocenil i Soros.
Konference věnované Romům v Evropské unii se účastní na 400 zástupců státní zprávy, neziskových organizací a Romů. Z Česka přijela například ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková. Mezi účastníky je i evropský komisař pro sociální věci Vladimír Špidla.
Foto: AP, Reuters, Mášová a Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.