Evropská unie je připravena převzít odpovědnost v Kosovu, jakmile Rada bezpečnosti OSN rozhodne o konečném statutu této jihosrbské provincie. Uvedl to Javier Solana, vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Z prohlášení unijních představitelů vyplývá, že do budoucna počítají s její nezávislostí.
Solana se přímo nevyjádřil k nezávislosti Kosova, s níž nesouhlasí Srbsko. Nicméně z prohlášení unijních představitelů vyplývá, že s ní počítají. Solana tak připravil s komisařem pro rozšíření Ollim Rehnem pro páteční schůzku ministrů zahraničí unie zprávu, v níž dopodrobna líčí přibližování Kosova k EU.
Emisar OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari předal RB OSN zprávu, v níž označil za nejschůdnější řešení nezávislost provincie. Evropský parlament také velkou většinou schválil zprávu podporující Ahtisaariho řešení předpokládající nezávislost Kosova, která bude zpočátku "pod dohledem" mezinárodního společenství.
"Čekáme jen na schválení rezoluce RB OSN, z níž vyplývají pro unii jasné závazky - budeme mít odpovědnost za Kosovo, za jeho ekonomiku i bezpečnost," řekl Solana.
Evropská unie má proto již nyní připravenu misi asi 1500 policistů a soudců, kteří budou místním úřadům pomáhat s udržováním pořádku. "Bude to největší civilní krizová operace, jakou kdy Evropská unie zorganizovala," uvedl ve středu Olli Rehn. Kontingent EU má být v Kosovu aspoň dva roky.
Má nahradit misi OSN, která udržuje pořádek v Kosovu za pomoci 17 000 vojáků NATO. Aliance již v úterý oznámila, že Ahtisaariho návrhy podporuje a že její vojáci jsou připraveni na každou eventualitu.
Podle Solany to pro unii bude znamenat velkou odpovědnost, protože Kosovo je v její bezprostřední blízkosti.
"Kdyby EU neuspěla v Kosovu a Srbsku, bylo by to velké selhání, které by ji do budoucna oslabilo," prohlásil Solana. Připustil nicméně, že proti rezoluci se v RB OSN stále staví Rusko, které má právo veta. Neuvedl, jak bude unie postupovat, pokud Moskva rezoluci zablokuje.
Rehn odhadl, že po rozhodnutí o statutu Kosova bude provincie potřebovat v prvních třech letech asi 1,5 miliardy eur mezinárodní pomoci. Komisař řekl, že financování nebude jen na Evropanech, ale že mají v tomto případě "zvláštní odpovědnost".
Solana také zdůraznil, že unie musí musí "maximálně podpořit" Srbsko, které prožívá "obtížné chvíle" - nejprve při odtržení Černé Hory a nyní s Kosovem. Solana se vyslovil pro obnovení asociačních jednání s Bělehradem, která byla přerušena loni v květnu kvůli tomu, že nebyl dopaden bosenskosrbský generál Ratko Mladić.
Solanova a Rehnova zpráva, o níž budou ministři zahraničí EU jednat v pátek v Brémách, také varuje před rizikem nepokojů v provincii. Přechodné období může být z politického a bezpečnostního hlediska velmi citlivé, uvádí zpráva o 120 dnech, během nichž si OSN a EU budou v Kosovu předávat pravomoci.
Dokument také upozorňuje, že obyvatelé Kosova mají "nerealisticky vysoká očekávání" na zlepšení životních podmínek po dosažení nezávislosti. Asi 90 procent obyvatel tvoří Albánci, zbytek jsou hlavně Srbové žijící od bombardování v roce 1999 v enklávách chráněných vojáky NATO.
Foto: archiv