EU se bojí návratu svých islámských zabijáků ze Sýrie a Iráku

Zahraničí
18. 6. 2014 14:50
Islámští radikálové ostřelují postavení syrských jednotek u Aleppa.
Islámští radikálové ostřelují postavení syrských jednotek u Aleppa.

Německo patří mezi země, které by se mohly stát terčem teroristického útoku ze strany islámských radikálů. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl předseda Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Podle něj představují velké riziko němečtí občané, kteří se zapojili do občanské války v Sýrii, ale i lidé, kteří podlehli radikální propagandě.

"Nejsme od terorismu daleko," řekl Maassen. "Lidé, kteří odjeli bojovat do občanské války v Sýrii, se tam radikalizovali a jsou připraveni pokračovat v násilí, i když se vrátí zpátky do Německa," doplnil.

Podle spolkového ministra vnitra nelze bránit návratu německých islamistických radikálů domů.Poukázal přitom na případ atentátníka, který v květnu zabil čtyři lidi v židovském muzeu v Bruselu.

Do Sýrie podle odhadů kontrarozvědky BfV odjelo bojovat proti režimu prezidenta Bašára Asada kolem 320 německých občanů. Zhruba stovka z nich se již vrátila do vlasti. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére dnes na tiskové konferenci řekl, že neexistuje žádný právní základ, který by mohl jejich návratu do Německa bránit, přestože představuji bezpečnostní riziko.

Občanská válka v Sýrii představuje nebezpečí i z hlediska propagandy. Na internetu se podle Maassena objevuje stále více oslavných a euforických výpovědí radikálů, kteří se zapojili do tamních bojů, často doprovázené snímky zachycujícími brutální násilí.

"Na sociálních sítích vidíme, že mnoho lidí v Německu tyto obrázky a výpovědi rádo sleduje a sdílí. To ukazuje, jak velký potenciál k radikalizaci zde je," upozornil Maassen.

BfV také zaznamenal v posledním roce značný nárůst počtu členů salafistických sdružení v Německu, která usilují o zavedení islámského pořádku v zemi. Podle úřadu se k této skupině loni hlásilo zhruba 5500 lidí, o tisíc víc než v roce 2012. Nejsilnější je tato skupina v oblasti Bonnu a Kolína nad Rýnem.

Vystrašení Britové

Sunnitští radikálové, kteří bojují v Iráku, plánovali podle britského premiéra Davida Camerona útoky také na Británii. Premiér dnes ohlásil navýšení pomoci lidem prchajícím před boji v Iráku ze dvou na pět milionů liber (z 69 milionů na 172 milionů korun).

Zranění bojovníci FSA u Aleppa.Cameron hovořil v parlamentu o Iráku, jehož severem postupují radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL). "Nesouhlasím s těmi, kteří si myslí, že se nás to netýká a že pokud chce někdo nastolit extremistický islámský režim uprostřed Iráku, není to naše věc.

Ti lidé se snaží zabrat území a zároveň plánují útoky na nás zde doma, ve Spojeném království," sdělil Cameron.

Prohlásil také, že v řadách ISIL bojuje 400 lidí z Británie. Právě návratu lidí z bojů na Blízkém východě se obává mnoho evropských zemí. Zapojeni jsou do nich také Francouzi, Belgičané nebo už zmínění Němci.

Británie byla součástí koalice, která po osm let působila v Iráku po svržení jeho někdejšího prezidenta Saddáma Husajna. USA, které koalici vedly, nyní zvažují pomoc irácké vládě proti ISIL. Británie svou vojenskou účast vyloučila.

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ