EU: snímání otisků prstů Romům v Itálii <span>není rasismus</span>

Zahraničí
4. 9. 2008 22:24
V databázi otisků budou i romčata.
V databázi otisků budou i romčata.

V databázi otisků budou i romčata.Italská vláda pravého středu dnes uvítala rozhodnutí Evropské unie, že snímání otisků prstů Romům není rasistické. "Bylo rozhodnuto, že naše zákony nejsou rasistické a že odpovídají legislativě EU," prohlásil italský premiér Silvio Berlusconi na tiskové konferenci.

U kořene problému je velká kriminalita mezi imigranty, zejména mezi romskými přistěhovalci z východní Evropy. Proto chtěla vláda vytvořit databázi otisků prstů, která by zahrnovala všechny Romy včetně dětí. Tvrdá kritika evropských politiků a ochránců lidských práv přinutila italské úřady původní návrh zmírnit. Vláda slíbila, že bude snímat otisky jen těm, kteří nebudou schopni prokázat se platným identifikačním dokladem.

Bezpečnostní výbor italského parlamentu v červenci rozhodl, že od roku 2010 by v zemi měla platit všeobecná povinnost doplnit občanské průkazy o otisky prstů jejich držitelů.

Hořící romský tábor v Ponticelli. Mnoho Italů nemá Romy v lásce.Podle oficiálních údajů nyní žije v Itálii asi 342 tisíc osob rumunské národnosti, především Romů. Nevládní organizace Caritas ale odhaduje, že jde nejméně o 600 tisíc Rumunů, kteří se do Itálie dostali zejména po 1. lednu 2007, kdy se Rumunsko stalo členem EU.

Kolem velkých měst, jako jsou například Řím, Benátky či Neapol, vyrostly romské tábory, které jsou známé svými velmi špatnými hygienickými podmínkami a vysokou mírou kriminality. Časté jsou zde i útoky žhářů.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ