Žádné peníze, žádné investice, prostě nic. Naděje Kypru na záchranu z Ruska byly velké, ale Rusové je nenaplnili. Kreml nemá zájem ani o naleziště zemního plynu u ostrovního státu. Krize kolem Kypru navíc přinesla napětí mezi Moskvou a Bruselem. A chyba je hlavně na straně unie.
EU si návrhem na zdanění vkladů v kyperských bankách dala vlastní gól, píše dnes list Financial Times (FT). Podle něj Rusům vadilo, že se s nimi návrh předem nekonzultoval, a Evropanům zase otevřené ruské odsouzení jejich rozhodnutí, které prý mohlo ovlivnit odmítnutí v kyperském parlamentu.
Když předseda EK José Manuel Barroso a ruský premiér Dmitrij Medveděv oficiálně zahajovali dlouho plánovanou vrcholnou schůzku, atmosféra byla podle jednoho západního diplomata zjevně napjatá.
Při Barrosově řeči se zdálo, že si Medveděv hraje se svým iPadem, i když podle unijních diplomatů si dělal poznámky. Barroso zřejmě zase vynechal Rusko z klíčové pasáže svého projevu, když mluvil o tom, že "se konají konzultace mezi Kyprem a eurozónou o hledání řešení".
Obě strany jsou v soukromí na sebe nahněvané, píší FT. Moskva obvinila EU, že s Ruskem nekonzultovalo návrh na pomoc Kypru zahrnující zdanění vkladů, které v mnoha případech patří Rusům.
Evropskou unii pobouřilo pondělní hlasité odsouzení dohody ze strany Ruska, které mohlo kyperský parlament povzbudit k odmítnutí plánu, i když by k tomu došlo asi stejně.
Rusko a EU nedokázaly od začátku spolupracovat na řešení kyperského problému, který přitom ovlivňuje obě strany. Podle analytiků toto selhání jasně ukazuje, jak jsou vztahy mezi nimi mělké.
Kyperský problém může způsobit ještě trvalejší škody. I prozápadní intelektuálové tvrdí, že EU si dala návrhem na zdanění kyperských vkladů velkolepý vlastní gól.
Bývalý zástupce guvernéra ruské centrální banky Sergej Aleksašenko na otázku, zda krize oslabí vztahy mezi Ruskem a EU, řekl, že "není možné poškodit něco, co neexistuje".
Od roku 1991 se sice obchodní vztahy rozvíjely rychle, ale politická a institucionální spolupráce byla omezená.
I v klíčové energetické sféře jsou vztahy založené spíše na vzájemné podezíravosti než na spolupráci.
Podle politologa Sergeje Rogova mohou mít ruské vztahy s Evropou ještě menší obsah než s USA. Rusko je stále prioritou pro amerického ministra zahraničí Johna Kerryho i ministra obrany Chucka Hagela, ale není prioritou pro britského premiéra Davida Camerona, německou kancléřku Angelu Merkelovou ani francouzského prezidenta Françoise Hollanda, řekl.
Krize eurozóny a neobratné snahy ji řešit přispěly k tomu, že Rusko již nevidí EU jako vzor. A konzervativnější politici jako prezident Vladimir Putin se netají pohrdáním, píší FT.
"Putin se domnívá, že tržní ekonomika založená na západní demokracii se zhroutila," řekl Aleksašenko. "Proč se tedy snažit dosáhnout nějaké dohody? Toto rozhodnutí o Kypru bylo velikým, velikým dárkem pro Putina," dodal ruský ekonom.